Kto stojí za výbuchmi na plynovodoch Nord Stream? Trojica krajín to podľa Ruska úmyselne tají

Nord stream
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Ruské ministerstvo zahraničia si v súvislosti s výbuchmi na plynovodoch Nord Stream v Baltskom mori z minulého roka predvolalo veľvyslancov Nemecka, Švédska a Dánska.

Rezort uviedol, že tak urobil na vyjadrenie protestu pre „úplný nedostatok výsledkov“ vyšetrovaní septembrových explózií. Kremeľ už skôr vyzýval na urýchlenie vyšetrovaní. Informuje o tom spravodajský portál Sky News.

Dosiaľ nevysvetlené podvodné explózie na plynovodoch Nord Stream 1 a 2 sa odohrali v ekonomických zónach Švédska a Dánska. Obe krajiny tvrdia, že výbuchy boli úmyselné, ale zatiaľ nikomu nepripísali zodpovednosť. Incidenty vyšetruje aj Nemecko.

Trojica krajín podľa ruského ministerstva zahraničia úmyselne zdržiava a snaží sa zatajiť, kto stojí za výbuchmi.

Bolo poznamenané, že tieto krajiny nemajú záujem zistiť skutočné okolnosti tejto sabotáže. Naopak, odkladajú svoje úsilie a snažia sa utajiť stopy a skutočných páchateľov zločinu, ktorí sú podľa nás dobre známe krajiny,“ uviedlo vo vyhlásení a zároveň skritizovalo nepriehľadnú povahu vyšetrovania a odmietnutie spolupráce s Ruskom.

Moskva bez dôkazov pripísala výbuchy západnej sabotáži. USA aj Ukrajina popreli, že by s výbuchmi mali niečo spoločné. Zodpovednosť poprelo aj Rusko.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom