Trhové ceny ropy môžu v tomto roku prekročiť hranicu 100 dolárov, vývoj závisí od rusko-ukrajinského konfliktu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ceny, priemysel, ropa
Vyššie ceny plynu a ropy zoberú Nemcom desiatky miliárd eur za tri roky Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trhové ceny ropy Brent sú už pred bránou 100-dolárovej hranice. Niektorí slovenskí analytici nevylučujú, že v tomto roku sa im podarí túto hranicu prekonať. Analytička 365.bank Jana Glasová nevylučuje, že čierne zlato už počas najbližších mesiacov prekročí hranicu 100 amerických dolárov za barel. Mohlo by sa tak stať predovšetkým vtedy, ak bude ďalej eskalovať konflikt na Ukrajine.

„Rusko totiž patrí medzi najväčších producentov ropy vo svete a investori sa obávajú, že by mohlo dôjsť k zníženiu ruských dodávok ropy na svetový trh. Pokles ruskej ropy na trhu by mohol byť dôsledkom samotného rozhodnutia ruskej strany alebo dôsledkom sankcií zo strany EÚ či USA. Nižšia ponuka ropy by následne mohla vytlačiť jej ceny aj nad 100-dolárovú hranicu,“ povedala pre agentúru SITA Glasová.

Slabšie produkčné kapacity

Ďalším významným faktorom, ktorý pôsobí na zdražovanie ropy, sú podľa Glasovej slabšie produkčné kapacity, ktoré nestíhajú rastúcemu dopytu. Kartel OPEC+ navyšuje svoju ťažbu pomalšie, ako sa pôvodne očakávalo, keďže niektorí jeho členovia majú problémy s produkčnými kapacitami. Zároveň slabšiu ťažbu vykazujú aj americkí producenti bridlicovej ropy.

Analytik Slovenskej sporiteľne Matej Horňák nepredpokladá, že by došlo k dlhodobému výraznému zvýšeniu cien ropy. Na jednej strane sú totiž podľa neho rozpočtové ciele krajín OPECu splnené už pri cene 80 dolárov za barel a na strane druhej, ak sa ropa stane príliš drahá, prechod na obnoviteľné zdroje energie sa tým len urýchli.

„Zároveň by v roku 2024 mali na trh vstúpiť aj nové zdroje, čo má potenciál držať ceny nižšie. Predpokladáme teda, že aj keď bude dochádzať k prirodzeným výkyvom na trhu, ceny ropy budú mať tendenciu držať sa medzi 80 až 90 dolármi za barel,“ povedal pre agentúru SITA Horňák.

Ceny môžu narásť už na jeseň

Celkovo v širšom časovom horizonte tohto roka predpokladá analytik J&T Banky Stanislav Pánis, že ceny ropy Brent sa budú pohybovať väčšinu roka nad 85-dolárovou métou s tlakmi na rast a možným testovaním 100- dolárovej méty. WTI by sa mohla držať väčšinu roka niekde medzi 80 až 90 dolármi s rizikom nakloneným na vyššie obchodné pásmo.

Ak ropa Brent prekročí 100-dolárovú hranicu tak by sa to mohlo podľa Pánisa stať niekedy na jeseň. „V prípade ďalšej rýchlej eskalácii napätia okolo Ukrajiny však k tomu môže prísť už v priebehu aktuálnej zimnej sezóny,“ podotkol.

Aktuálne sa ceny ropy Brent pohybujú okolo 90 amerických dolárov za barel, čo predstavuje vyše sedemročné maximum. Vyššie ceny ako dnes sme tu mali naposledy v roku 2014, kedy sa barel ropy počas väčšiny roka hýbal nad 100-dolárovou hranicou. „Očakávame, že ceny Brent sa aj v ďalších týždňoch budú držať na vysokých úrovniach okolo 90 dolárov za barel,“ povedala Glasová.

Napätie sa stupňuje

Aktuálne je podľa Glasovej ropa tlačená nahor hlavne geopolitickým napätím medzi NATO, USA a Ruskom pre konflikt s Ukrajinou. Napätie sa stupňuje spolu so zvyšujúcim sa počtom ruských vojakov na ukrajinských hraniciach a odvetnými opatreniami zo strany EÚ a USA.

„Okrem toho, konflikt sa aktuálne odohráva aj na pôde Spojených arabských emirátov, ktoré čelia útokom jemenských povstalcov a trhy sa obávajú, že budú ohrozené aj dodávky ropy z tohto regiónu,“ dodala Glasová s tým, že ak sa situácia okolo Ukrajiny upokojí diplomatickou cestou a geopolitické napätie opadne, môžeme očakávať aj pokles cien ropy.

„Predpokladáme, že ceny ropy by sa v takomto prípade mohli vrátiť do pásma 70 až 80 dolárov za barel, v ktorom sa pohybovali počas druhého polroka 2021. Neočakávame ale, že by ceny na ropnom trhu klesli výraznejšie, teda napríklad až smerom k 50 dolárom za barel, kde sa nachádzali v úvode roka 2021. Tomu bude totiž brániť slabá ponuka, ktorá je nižšia ako dopyt, ktorý už nie je brzdený protipandemickými opatreniami,“ podotkla Glasová.

Návrat ceny ropy Brent pod 50-dolárovú hranicu rezolútne vylučuje aj Pánis z J&T Banky. „Považujem to za absolútne vylúčené. Skôr prejde ťava uchom ihly alebo sa Jamajka stane majstrom sveta v ľadovom hokeji, ako by sa cena ropy dostala v tomto roku pod 50 dolárovú métu. Nevidím, žiadny faktor, ktorý by ju tam mohol dotlačiť,“ uzavrel Pánis.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Jana GlasováMatej HorňákStanislav Pánis
Firmy a inštitúcie NATO Organizácia Severoatlantickej zmluvyOPEC Organizácia krajín vyvážajúcich ropu