Taliani zainvestujú do ťažby plynu v Líbyi osem miliárd dolárov, premiérka Meloniová podpísala dohodu

Giorgia Meloniová
Giorgia Meloniová Foto: archívne, Cecilia Fabiano/LaPresse/AP

Talianska premiérka Giorgia Meloniová rokovala v sobotu so zástupcami Líbye o energetike a migrácii, ktoré sú taktiež hlavnými témami Európskej únie. Počas jej návštevy Tripolisu energetické spoločnosti oboch krajín podpísali dohodu o plyne v hodnote osem miliárd dolárov. Pre líbyjský energetický sektor to predstavuje najväčšiu investíciu za viac ako dve desaťročia.

Viac o téme: Energetická kríza

Meloniová tento týždeň okrem Líbye navštívila aj Alžírsko, keďže sa snaží zabezpečiť pre Taliansko zemný plyn, ktorý by nahradil dodávky z Ruska. V Alžírsku, ktoré je hlavným dodávateľom Talianska, podpísala viaceré memorandá. V Tripolise zopakovala svoje tvrdenia z Alžírska, keď povedala, že hoci Taliansko chce zvýšiť svoje postavenie v regióne, neusiluje sa o „predátorskú“ pozíciu, ale chce pomôcť africkým národom „rásť a bohatnúť“.

Dohoda talianskej energetickej spoločnosti ENI s líbyjskou National Oil Corporation v hodnote spomenutých osem miliárd dolárov zabezpečí rozvoj dvoch líbyjských plynových polí na pobreží Stredozemného mora. ENI uviedla, že plyn z nich začne ťažiť v roku 2026.

Meloniová, ktorá sa zúčastnila na slávnostnom podpise, označila dohodu za „významnú a historickú“ a povedala, že pomôže Európe zabezpečiť zdroje energie. „Líbya je pre nás jednoznačne strategický ekonomický partner,“ povedala Meloniová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Giorgia Meloniová
Firmy a inštitúcie EU Európska únia