Štát pomôže domácnostiam s cenami elektriny, hrozí riziko neschopnosti platiť zálohové platby či vyúčtovanie

Vyúčtovanie, elektrina
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.
  • aktualizované 13. septembra, 14:29

Štát pomôže domácnostiam s cenami elektriny aj v budúcom roku. V stredu o tom na návrh Ministerstva hospodárstva SR rozhodla vláda, keď schválila všeobecný hospodársky záujem na zabezpečenie bezpečnosti, pravidelnosti, kvality a ceny dodávok elektriny pre domácnosti v roku 2024.

Možné zvýšenie o 80 percent

Ako pritom objasňuje rezort, trhové ceny energií sú naďalej extrémne vysoké a veľmi volatilné. Zohľadnenie súčasnej úrovne trhovej ceny elektriny by v budúcom roku znamenalo jej výrazné zvýšenie.

„Pri zohľadnení aktuálnych trendov by zvýšenie koncovej ceny elektriny pre domácnosti mohlo prekročiť 80 %,“ uvádza rezort. Veľký počet domácností by tak mohol prepadnúť do tzv. energetickej chudoby, ministerstvo upozorňuje aj na riziko významného zvýšenia podielu domácností, ktoré nebudú schopné uhradiť svoje záväzky či už v rámci zálohových platieb, alebo vyúčtovania energií.

Dovhun nevie povedať cenu

Ako po rokovaní vlády uviedol minister hospodárstva Peter Dovhun, aktuálne nevie povedať, koľko budú Slováci v budúcom roku platiť za elektrinu.

Je neférové teraz povedať akékoľvek číslo,“ zhodnotil. Úlohou aktuálnej vlády je podľa neho pripraviť podklady pre tú nadchádzajúcu.

Tento materiál súvisí s procesom prípravy podpisu implementačnej zmluvy medzi Slovenskou republikou a Slovenskými elektrárňami. Vytvára rámec pre aplikáciu toho, o čom tá zmluva je,“ zhrnul.

Zmiernenie dopadov zvýšenia cien

Podľa neho je aktuálne predčasné hovoriť o akýchkoľvek hodnotách, keďže ešte nemáme ukončené referenčné obdobie a takisto cenové konania.

Tento materiál je konkrétnym krokom k tomu, aby sme zabezpečili silovú časť elektriny a jej cenu pre domácnosti na budúci rok vo výške 61,2 eura za jednu MWh,“ skonštatoval s tým, že je taktiež dôležité prejsť zo systému tzv. helikoptérových peňazí na adresnosť.

Rezort preto považuje za opodstatnené prijatie opatrení na zmiernenie dopadov extrémneho zvýšenia cien elektriny na vybranú kategóriu zraniteľných zákazníkov zo segmentu domácností na rok 2024 obdobne, ako boli prijaté na tento rok.

Finančná kompenzácia

Na základe zmluvy tak budú Slovenské elektrárne zaviazané ponúknuť Slovenskému plynárenskému priemyslu na predaj elektrinu s dodávkou v priebehu rokov 2023 a 2024 pre odberateľov elektriny v domácnostiach za cenu 61,2077 eura za jednu MWh.

Slovenské elektrárne sa taktiež zaviažu poskytnúť Slovenskému plynárenskému priemyslu v priebehu budúceho roka finančnú kompenzáciu na účely kompenzovania finančnej hodnoty nedodaného množstva elektriny v roku 2023.

„Na druhej strane, Slovenská republika sa zaviaže okrem iného zabezpečiť, aby nebola vyvíjaná, ani podporovaná žiadna iniciatíva smerujúca k zavedeniu dane, ktorá by zaťažila spoločnosť Slovenské elektrárne,“ konštatuje sa v materiáli.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Dovhun
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárne