Slovenský plynárenský priemysel dosiahol nový rekord v odberných miestach, rieši však ďalšiu strategickú úlohu

Plyn, plynovod, zásobníky plynu, Európska únia
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP) v minulom roku dosiahol nový rekord. Takmer 1,5 milióna odberných miest, do ktorých dodáva energie.

Celkový trhový podiel v dodávke plynu sme stabilizovali na úrovni 58 %. V dodávke elektriny pre domácnosti si udržujeme pozíciu štvrtého najväčšieho dodávateľa s trhovým podielom na úrovni takmer 12 %,“ povedal v rozhovore pre portál SITA Energetika predseda predstavenstva SPP Miroslav Kulla.

Hospodárenie SPP

Tento rok ešte šéf štátneho podniku nechce hodnotiť. „Čo sa týka roka 2023, vzhľadom na to, že množstvo rizík sa za posledný rok značne rozšírilo, je predčasné v tejto chvíli hovoriť o výsledkoch za 2023,“ povedal Kulla.

Celý rozhovor s Miroslavom Kullom 

Výsledok hospodárenia SPP z vlastnej prevádzkovej činnosti bol po úspešných rokoch 2020 a 2021, znova priaznivý aj za rok 2022, keď dosiahol úroveň 20 miliónov eur.

Dosahovaniu obchodných a rozvojových cieľov aj v podmienkach výziev roka 2022 pomohol SPP dôraz na zabezpečenie finančnej a prevádzkovej stability a konzervatívna stratégia zameraná na minimalizáciu trhových a iných rizík,“ dodal Kulla.

Vojna na Ukrajine stále pokračuje, podľa viacerých odborníkov energetická kríza zďaleka neskončila. SPP podľa svojho šéfa posledný rok venuje maximálne úsilie zabezpečeniu plynulých dodávok energií pre všetkých svojich zákazníkov.

Ďalšia strategická úloha

Naši experti priebežne vyhodnocujú všetky dostupné možnosti a po ich dôkladnom posúdení prijímame ďalšie potrebné opatrenia,“ doplnil Kulla.

Po podpise diverzifikačných kontraktov rieši SPP ďalšiu strategickú úlohu, ktorou je od roku 2025 zabezpečenie priameho prístupu k LNG terminálom a ich regazifikačnej kapacite.

Aj preto sme podpísali v ostatnom období s kľúčovými partnermi z Talianska, Poľska a Nemecka memorandá o porozumení, ktoré sa zaoberajú práve touto oblasťou. Zároveň súbežne vedieme rokovania aj s producentmi skvapalneného plynu LNG z USA, Kataru, Ázie či Afriky,“ konštatoval Kulla.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Kulla
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel