Ministerstvo životného prostredia vyškrtlo zo zoznamu 317 riečnych profilov, ktoré boli v minulosti určené na výstavbu malých vodných elektrární.
Boom malých vodných elektrární sa zabrzdil. Ministerstvo životného prostredia SR výrazne zrušilo množstvo riečnych profilov, na ktorých bolo technicky možné postaviť malú vodnú elektráreň s výkonom do desať kilowattov. S návrhom rezortu životného prostredia sa stotožnil aj vládny kabinet.
Boli príliš ambiciózni
Prvú koncepciu využitia hydroenergetického potenciálu vodných tokov SR do roku 2030 schválila vláda Ivety Radičovej v roku 2011. V nej bolo identifikovaných 375 vhodných vodných profilov pre malé vodné elektrárne. Do spomínaného roku 2030 sa tak malo na Slovensku postaviť také množstvo týchto obnoviteľných zdrojov, ktoré by ročne vyrobili 850 gigawatthodín elektriny. Súčasnému vedeniu ministerstva sa však tento cieľ javil ako príliš ambiciózny a 317 riečnych profilov zo zoznamu vyškrtlo.
Veľa podmienok
Na budovanie malých vodných elektrární tak zostalo už len 58 riečnych profilov. Ak sa však investor rozhodne na nich postaviť novú malú vodnú elektráreň, musí splniť viacero legislatívnych podmienok. „Tieto profily je možné využiť na výstavbu malej vodnej elektrárne len za predpokladu, že investori na základe spoľahlivo zisteného stavu veci a najlepších dostupných poznatkov preukážu, že novým projektom nedôjde k zhoršeniu stavu útvaru povrchovej vody, respektíve preukážu splnenie podmienok vodného zákona, vrátane všetkých kumulatívnych vplyvov na vodný útvar, iné dotknuté vodné útvary v povodí a životné prostredie a súčasne splnia kritériá, zásady a podmienky stanovené touto aktualizáciou,“ uviedol rezort životného prostredia, ktorý v novej koncepcii definoval vyše dvadsať podmienok.
Ohrozený cieľ
Ministerstvo životného prostredia si uvedomuje, že vďaka výrazným škrtom vhodných riečnych profilov pre výstavbu malých vodných elektrární sa skomplikuje náš cieľ v oblasti výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie. „Je potrebné prehodnotiť respektíve zvážiť iné možnosti zabezpečenia požadovanej výroby elektriny. Jednou z možností je aktualizácia prerozdelenia podielu výroby elektriny z obnoviteľných zdrojov energie v rámci energetického mixu,“ konštatoval rezort životného prostredia.
Ochranárom sa máli
Aj napriek rapídnemu škrtu riečnych profilov nie sú ochranári s novou koncepciou spokojní. Iniciatíva Za živé rieky tvrdí, že koncepcia nevychádza z možností a záväzkov krajiny, ale z ekonomických záujmov jednotlivcov. „Odborníci a verejnosť dlhodobo apelujú, že elektrárne nie sú vhodne naplánované! Umožňujú výstavbu v chránených územiach, premenia Hron na sústavu špinavých jazier, zvýšia riziká pre ľudí žijúcich pri riekach,“ konštatovala pre agentúru SITA Martina B. Paulíková z iniciatívy Za živé rieky. Aj napriek niektorým ústretovým krokom zo strany MŽP má podľa nej koncepcia stále vážne nedostatky, pretože vychádza z teoreticky vyrátaného hydroenergetického potenciálu Slovenska, ale nedostatočne zohľadňuje požiadavky dotknutých obcí, nevhodne vyhodnocuje vplyvy na životné prostredie a umožňuje výstavbu elektrární v chránených územiach.
Zoznam profilov podmienečne vhodných na výstavbu malých vodných elektrární:
Zdroj: MŽP