Slovenské elektrárne prifázovali do siete aj druhú turbínu tretieho bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach

Slovenské elektrárne, Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Slovenské elektrárne v sobotu večer prifázovali do siete aj druhý turbogenerátor tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce.

Pokračujú tak ďalšími testmi na výkonovej hladine 20 %. Prvú turbínu prifázovali do siete v utorok 31. januára v noci. Elektrárne v ďalšom kroku zvýšia výkon reaktora na 35 %.

Tretí blok dodal dve gigawatthodiny

„Prifázovaním turbogenerátorov do elektrizačnej sústavy SR sme prvýkrát reálne naplnili poslanie jadrovej elektrárne, teda bezpečne a spoľahlivo udržiavať reťazovú štiepnu reakciu, ako aj dodávať reálnu elektrickú energiu spotrebiteľom. Samozrejme, ešte nás čakajú desiatky testov, kým tretí blok začne vyrábať na 100 %,“ uviedol manažér riadenia prevádzky 3. a 4. bloku Mochovce Marek Podolec.

Tretí blok od prvého prifázovania dodal do siete už dve gigawatthodiny elektrickej energie. To predstavuje ročnú spotrebu 800 priemerných domácností.

„Doterajší priebeh testov v etape energetického spúšťania ukazuje pripravenosť technológie, personálu spúšťania, ako aj obslužného personálu. Testovanie prebieha v súlade s harmonogramom,“ dodal riaditeľ dokončovania a spúšťania systémov Mochovce 3 a 4 Juraj Krasňanský.

Výkon budú postupne zvyšovať

Po vyhodnotení všetkých testov tejto etapy prejde blok na výkonovú hladinu 35 % výkonu reaktora a postupne ju budú zvyšovať až na 100 %, s krátkodobými plánovanými odstaveniami podľa harmonogramu uvádzania nového bloku do prevádzky.

Úplnú funkčnosť tretieho bloku a dosiahnutie projektových parametrov potvrdí úspešné ukončenie fázy 144-hodinového preukazného chodu na plnom, 471-megawattovom výkone.

Nový jadrový blok v Mochovciach bude mať pri spustení inštalovaný výkon 471 megawattov, čo pokryje približne 13 % z celkovej spotreby elektriny Slovenska. Z pohľadu výroby elektriny sa tak Slovensko už tento rok stane energeticky sebestačné.

Životnosť nového bloku je plánovaná na minimálne 60 rokov.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Juraj KrasňanskýMarek Podolec
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne