SEPS iniciuje zmenu legislatívy, plánuje do sústavy pripojiť nové solárne a veterné zdroje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie SEPS
Foto: ilutračné, SEPS

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a.s. (SEPS) uvoľní ďalší inštalovaný výkon pre pripájanie nových obnoviteľných zdrojov do elektrizačnej sústavy Slovenska až po plánovanej úprave legislatívy.

Ako informuje spoločnosť v tlačovej správe, v priebehu posledných dvoch rokov uvoľnila 577 MW inštalovaného výkonu na pripojenie obnoviteľných zdrojov energie typu fotovoltické a veterné elektrárne iných ako malé zdroje a lokálne zdroje.

Zmena legislatívy

Ministerstvo hospodárstva SR uvoľnilo 539 MW pre lokálne zdroje, ktoré vyrábajú elektrinu prioritne na pokrytie vlastnej spotreby. Z 577 MW uvoľnených SEPS je pritom inštalovaných a pripojených 3,6 MW.

Od začiatku roka SEPS iniciuje zmenu legislatívy. Sľubuje si od nej férovejší systém prideľovania kapacít a efektívnejší proces pripájania nových solárnych a veterných zdrojov do sústavy.

„Zavedenie takejto zmeny si vyžaduje úpravy legislatívy, od príslušných zákonov až po úroveň prevádzkových poriadkov, respektíve technických podmienok jednotlivých prevádzkovateľov prenosovej sústavy a distribučných sústav. Veríme, že prebiehajúca komunikácia prinesie vyšší podiel obnoviteľných zdrojov v energetickom mixe Slovenska,“ zhodnotil člen predstavenstva a vrchný riaditeľ úseku rozvoja, investícií a obstarávania SEPS Martin Riegel.

Výroba elektriny

Na webovom sídle SEPS je zverejnený výkon 1837 MW / 577 MW, ktorý je možné v súčasnosti pripojiť do sústavy. Výkon 1 837 MW platí pre všetky technológie, z toho výkon 577 MW je vyhradený pre fotovoltické a veterné elektrárne iné ako lokálne zdroje a malé zdroje.

Pre ilustráciu, po realizácii všetkých projektov, na ktoré bol uvoľnený výkon ako zo strany SEPS, tak aj ministerstva, by inštalovaný výkon fotovoltických a veterných elektrární predstavoval hodnotu približne 1 700 MW, čo predstavuje 22 % z celkovej inštalovanej kapacity Slovenska v roku 2022,“ konštatuje SEPS.

Realizácia výrobných zariadení

Nízky nárast výroby elektriny z OZE je teda podľa Riegela spôsobený skôr aktuálne nastavenými procesmi spojenými s realizáciou výrobných zariadení, než nedostatkom uvoľnených kapacít. Preto SEPS považuje uvoľnenú kapacitu iba za jeden z predpokladov na zvýšenie podielu výroby elektriny z OZE.

Ďalšou nevyhnutnou podmienkou je tento zdroj aj postaviť a reálne prevádzkovať. V súčasnosti pracujeme na zapracovaní týchto zmien do novej legislatívy. Dodatočné kapacity uvoľníme bezprostredne po účinnosti týchto zmien a oznámime ich energetickému trhu s dostatočným predstihom,“ uzavrel Riegel.

Slovenská elektrizačná prenosová sústava, a. s., vykonáva činnosť prevádzkovateľa prenosovej sústavy a zabezpečuje prenos elektrickej energie prostredníctvom svojich 400 kV a 220 kV vedení na území Slovenska. Prevádzkuje 2 357 km vedení s napäťovou hladinou 400 kV, 690 km 220 kV vedení a 22 elektrických staníc. Jediným akcionárom spoločnosti SEPS je Slovenská republika, ktorú zastupuje Ministerstvo financií SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Riegel
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava