Podľa poslanca za SaS Karola Galeka, vďaka podpore pre štyri podniky prídu Slováci cez účty za elektrinu o 140 miliónov eur. Regulátor to odmieta.
Článok aktualizovaný o stanovisko ministerstva hospodárstva.
Šéf Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Ľubomír Jahnátek sa rozhodol pripraviť Slovákov cez účty za elektrinu o 140 miliónov eur. Myslí si to opozičný poslanec za stranu SaS Karol Galek. „Môže za to ním predložená vyhláška. Pokiaľ vstúpi do platnosti, tak štyri energeticky náročné podniky dostanú v tomto roku úľavu od platenia za tarifu na prevádzkovanie systému (TPS) do výšky 95 %. Celkovo ide o sumu 140 miliónov eur, ktorá sa rozpočíta na všetkých ostatných spotrebiteľov elektriny,“ uviedol na stredajšej tlačovej besede Galek. Vyhláška, ktorou sa ustanovuje cenová regulácia v elektroenergetike, je aktuálne v medzirezortnom pripomienkovom konaní.
Spomínanú zľavu by mali podľa liberálneho poslanca získať spoločnosti Slovalco, OFZ Istebné, Fortischem a Duslo Šaľa. „Veľmi zjednodušene povedané, kým my všetci sa budeme musieť skladať na podporu výroby elektriny z domáceho uhlia alebo z obnoviteľných zdrojov energií (OZE), štyri súkromné spoločnosti prispejú na podporu iba piatimi percentami,“ vysvetlil Galek.
ÚRSO konštatuje, že opozičnému poslancovi chýbajú “elementárne znalosti v oblasti energetiky“. „Zmienená novela vyhlášky má totiž presne opačný efekt ako Galek opísal. Má pozitívny vplyv na podnikateľské prostredie, aj na spotrebiteľov. Novela totiž práve sprísňuje doteraz platné podmienky zľavy z TPS pre veľké podniky s vysokou elektroenergetickou náročnosťou. V systéme to bude znamenať zníženie nákladov pre koncových spotrebiteľov približne o 6 miliónov eur ročne oproti dnešnému stavu,“ reagoval pre agentúru SITA hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Ministerstvo hospodárstva SR je presvedčené, že postup ÚRSO, ktorý sa týka úzkej skupiny spoločností, existenčne závislých od úrovne ceny elektriny je oprávnený a uplatňoval sa aj doteraz. „ÚRSO má zo zákona kompetenciu určiť individuálnu sadzbu tarify za prevádzkovanie systému pre koncových odberateľov elektriny, pričom v praxi ide o niektoré podniky priemyselnej výroby. Vždy musí ísť o podniky zabezpečujúce primárnu výrobu, ktoré sú podstatné pre riadne fungovanie ekonomiky v Slovenskej republike s vysokou elektroenergetickou náročnosťou. Takéto podniky sú v dôsledku zaťaženia plnou sadzbou tarify za prevádzkovanie systému vystavené vysokému riziku ohrozenia ich konkurencieschopnosti na európskom a globálnom trhu,“ uviedol pre agentúru SITA rezort hospodárstva.
Takúto výnimku už mali podľa poslanca tieto spoločnosti aj v minulosti, ale v minulom roku schválenou novelou zákona o podpore OZE im bola zrušená. Ministerstvo hospodárstva do zákona totiž presadilo inú formu podpory energeticky náročným podnikov, takzvané kompenzácie. Ministerstvo financií vyčlenilo na takéto kompenzácie 40 miliónov eur. „Akékoľvek výnimky obzvlášť v energetike sú cestou do pekla. Pán Jahnátek to dal opäť na Jánošika. S tým rozdielom, že chudobným berie a bohatým dáva,“ uzavrel Galek a vyzval ministerstvo hospodárstva, aby prijalo iné opatrenie na zníženie cien elektriny, a to nielen pre pár vyvolených, ale pre všetkých.