Samosprávy sú pre vyššie ceny energií pod tlakom, ZMOS žiada zvolanie parlamentných výborov

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.istockphoto.com

Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) žiada o zvolanie mimoriadneho rokovania Výboru Národnej rady SR (NR SR) pre hospodárske záležitosti a Výboru NR SR pre verejnú správu a regionálny rozvoj. Dôvodom je súčasná situácia v oblasti dodávok energií.

ZMOS to uviedol v tlačovej správe, ktorú zaslal ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák. Podľa združenia sú niektoré samosprávy pre dodávky energií pod obrovský tlakom v dôsledku nestability cien energií a ukončenia podnikania niektorých spoločností, ktoré zabezpečovali dodávky energií.

Výdavky miest sú ohrozené

Niektoré obce a mestá totiž vďaka tomu stratili dodávateľov energií a momentálne sú atakované ponukami nových dodávateľov, ktoré sú však z hľadiska ceny rádovo vyššie, než doterajšie dodávky. To môže výrazne ovplyvniť výdavky miest a obcí, ktoré sú najväčšími zriaďovateľmi škôl a školských zariadení, zariadení v sociálnej oblasti či kultúre.

„Samosprávy sa aktuálne dostávajú aj do legislatívne nekomfortnej situácie v dôsledku vyhlasovania verejných obstarávaní s obrovským rizikom, že žiadna z dodávateľských spoločností sa kvôli cenovej nestabilite energií ani neprihlási do súťaže, ktorá by mala generovať reálnu cenu v trhovom prostredí,“ povedal predseda ZMOS Branislav Tréger.

Treba urýchlene reagovať

ZMOS pripomína, že samosprávy sú zriaďovateľmi 2 754 materských a 1 886 základných škôl či 711 pobytových zariadení v sociálnej oblasti. Celkovo 135 samospráv má príspevkové alebo rozpočtové organizácie v oblasti kultúry a ďalších 2 500 kultúrnych stánkov poskytuje kultúrne vyžitie pre individuálne podujatia.

Na Slovensku sú dve mestá s električkovou a päť miest s trolejbusovou dopravou. Podobná situácia je aj v prípade vyšších územných celkov, pretože samosprávne kraje sú zriaďovatelia stredných škôl, internátov, jedální, sociálnych zriadení v zriaďovateľskej pôsobnosti vyšších územných celkov. Samosprávy navyše prevádzkujú aj knižnice, galérie či hvezdárne.

ZMOS preto žiada zvolanie mimoriadnych rokovaní výborov. Na vzniknutú situáciu je totiž podľa neho potrebné urýchlene reagovať.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Branislav TrégerMichal Kaliňák
Firmy a inštitúcie Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS)