Petíciu proti výstavbe malých vodných elektrární podpísalo viac ako 2 300 Banskobystričanov.
V rámci 44. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Envirofilm-Ekotopfilm, ktorý sa konal v uplynulom týždni, zorganizovalo mesto Banská Bystrica v Cikkerovej sieni Radnice moderovanú diskusiu s odborníkmi na tému Malé vodné elektrárne (MVE). „Vedenie mesta aj takýmto spôsobom deklaruje svoj negatívny postoj a dlhodobý nesúhlas k výstavbe MVE na Hrone,“ informovala tlačovú agentúru SITA hovorkyňa primátora Banskej Bystrice Zdenka Sekerešová.
Cieľom diskusie bolo podľa hovorkyne ponúknuť argumenty a názory, dobré i zlé príklady rôznych záujmových skupín. Medzi pozvanými hosťami nechýbali investori, projektanti, zástupcovia akademickej obce, odborných inštitúcií i miestnej organizácie rybárskeho zväzu. „Myslím si, že legislatíva, ktorá fungovala v minulom období, nie celkom prihliadala na to, čo je želaním obyvateľov,“ upozornil primátor Ján Nosko na negatívny príklad v podobe MVE v Šalkovej, ktorá strpčuje tamojším obyvateľom život. Zároveň poznamenal, že na poslednom zasadnutí mestského zastupiteľstva prevzal od obyvateľov Banskej Bystrice petíciu proti výstavbe MVE, ktorú podpísalo viac ako 2 300 ľudí.
„Som rád, že sa nám túto tému podarilo zaradiť do sprievodných podujatí najväčšieho environmentálneho festivalu na svete. Problematika malých vodných elektrární v našom meste rezonuje. Na životné prostredie by sme sa mali pozerať aj vizionársky – čo sa bude diať o niekoľko rokov, aké pozostatky nám zostanú z ekocídnej činnosti. Vyvíjame aktivity, aby sme výstavbe malých vodných elektrární zabránili. Myslím si, že postup mesta, aj voči rezortu životného prostredia, v rámci pripomienkovania vzniku ďalších dvoch takýchto vodných diel na Hrone je správny,“ povedal v úvode diskusie Nosko.
So svojou prezentáciou vystúpil vedúci Katedry hydrotechniky STU v Bratislave Peter Dušička, člen Správnej rady Asociácie hydroenergetikov Slovenska Ján Weiterschütz, vedúci Odboru monitoringu, reportingu a EIA zo Štátnej ochrany prírody Banská Bystrica Andrej Saxa, zástupca rybárov Banská Bystrica Radoslav Lichý a hydrológ Vladimír Mosný. Všetci pozvaní hostia vyzdvihli fakt, že mesto poskytlo priestor na otvorenú diskusiu. Odzneli príspevky o využití vodnej energie, o bariérach na tokoch z pohľadu ochrany prírody aj o budúcnosti MVE na Slovensku.
„Je potrebné organizovať takéto stretnutia. Chápem všetkých, ktorí v dobrej viere už svoje financie investovali, ako aj fakt, že retroaktivita legislatívy je neprípustná. Som presvedčený, že ešte vždy je čas sa nad niektorými vecami zamyslieť. Vždy budeme hľadať riešenia, ktoré budú vyhovovať obyvateľom. Chceme naplniť to, čo sme deklarovali a nájsť racionálny kompromis,“ doplnil Nosko.
Medzinárodný filmový festival Envirofilm-Ekotopfilm má takmer polstoročnú tradíciu a je určený pre širokú laickú a odbornú verejnosť. Na území bývalého Československa sa Ekotopfilm po prvý raz uskutočnil už v roku 1974 a je tak najstarším filmovým festivalom s environmentálnou tematikou na svete. Tento rok sa konal v 22. – 26. mája v Bratislave a v Banskej Bystrici. Festival bol zároveň obohatený o sprievodný program tematických prezentácií, workshopov a diskusií.