Saková je jednoznačne za energeticky silné Slovensko, o novej jadrovke musí definitívne rozhodnúť súčasná vláda

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
VLÁDA: Rokovanie 26. schôdze
Podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva SR Denisa Saková (vľavo) počas rokovania 26. schôdze vlády SR. Bratislava 3. apríl 2024. Foto: SITA/Úrad vlády SR.
Tento článok pre vás načítala AI.

O výstavbe novej jadrovej elektrárne na Slovensku musí rozhodnúť súčasný vládny kabinet. Je o tom presvedčená ministerka hospodárstva Denisa Saková. Ako ďalej pre agentúru SITA povedala ministerka, nová jadrová elektráreň by mala určite vyrásť v lokalite, kde už jadrové zdroje stáli.

„Pretože to je najjednoduchšie a aj ľudia v susedstve už vedia, že je to bezpečné. Samotná výstavba a spustenie bude trvať dlhé roky, ale rozhodnutie musí robiť táto vláda,“ uviedla v relácii TRIbúna podpredsedníčka vlády a ministerka hospodárstva Denisa Saková.

Energeticky silné Slovensko

Slovensko už aktuálne prostredníctvom Jadrovej energetickej spoločnosti Slovenska (JESS) pripravuje výstavbu nového jadrového bloku s výkonom nad tisíc megawattov v lokalite Jaslovských Bohuníc.

„Ja som jednoznačne za energeticky silné Slovensko. Ak hovoríme o novej jadrovej elektrárni, tak si musíme uvedomiť, že podľa prognóz sa spotreba elektriny do roku 2050 prakticky zdvojnásobí. Podobný trend sa očakáva všade v Európe, a preto musíme hľadať nové stabilné zdroje. Slnko alebo vietor sú fajn, ale nemôžete mať na tom postavený základ svojej energetickej politiky,“ dodala Saková.

Prvý jadrový samit

Ak by sa podľa ministerky Slovensko v roku 2008 nevybralo cestou dostavby dvoch blokov v Mochovciach, mali by sme dnes obrovský problém. S cenami aj dostatkom energie. Navyše dostavba týchto dvoch jadrových zdrojov spôsobila, že máme jeden z najekologickejších mixov na svete.

„Preto si myslím, že jadro je budúcnosť, ktorou by sme sa mali uberať a potvrdil to aj historicky prvý jadrový samit v Bruseli, kde som bola minulý mesiac. Ešte pred pár rokmi bolo nemysliteľné, že by takéto stretnutie prebehlo, teraz tam boli krajiny nielen z Európy, ale z celého sveta,“ konštatovala Saková.

Malé modulárne jadrové reaktory

Ministerka sa nebráni ani projektom výstavby malých modulárnych jadrových reaktorov.

„To je technológia, o ktorej sa teraz veľa hovorí, ale ešte nie je v praxi zavedená. Slovensko bolo úspešné a získali sme grant z projektu Phoenix na 2 milióny eur na preskúmanie lokalít, kde by bolo vhodné tieto reaktory umiestniť, Musíme teraz počkať na výsledky týchto štúdií,“ podotkla Saková.

Výhodou malých modulárnych reaktorov je podľa nej, že majú výkon tretinu alebo štvrtinu bežnej jadrovej elektrárne, ale sú menej finančné náročné. A môžete ich umiestniť na viacerých miestach, čím sa znižujú aj nároky na prenosovú sieť.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denisa Saková
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceJESS Jadrová energetická spoločnosť SlovenskaMH Ministerstvo hospodárstva SR