S podomovými predajcami energií sú stále problémy. ÚRSO vyzýva na opatrnosť.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Podomový predaj podvodník
Ilustračné foto. pixabay.com

Niektorí obchodní zástupcovia dodávateľov neváhajú podľa ÚRSO odberateľov zavádzať nepravdivými informáciami.

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) znova upozorňuje odberateľov plynu a elektriny na opatrnosť pri zmene svojho dodávateľa energií prostredníctvom podomových predajcov. „Je potrebné overiť si totožnosť osoby, ktorá ponúka odberateľom “lacnejšie energie“. Pred uzatvorením zmluvy o dodávke elektriny alebo plynu je nanajvýš dôležité ponechať si primeraný čas na oboznámenie sa s obsahom zmluvy, ako aj s aktuálne platnými obchodnými podmienkami, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou zmluvy, rovnako i s aktuálne platným cenníkom dodávateľa,“ zdôraznil regulačný úrad.

Nie pod časovým tlakom

Regulačný úrad odberateľom neodporúča uzatvoriť zmluvu s novým dodávateľom elektriny či plynu pod časovým tlakom. „Mnohí obchodní zástupcovia pri uzatváraní zmlúv využívajú rôzne nekalé obchodné praktiky v snahe získať čo najviac odberateľov pre dodávateľa, ktorého zastupujú. Často sa vydávajú za zástupcov dodávateľa, ktorý aktuálne dodáva energie do predmetného odberného miesta, prípadne tvrdia, že podpisom predložených dokumentov sa pre odberateľa nič nezmení, respektíve, že sa len mení obchodné meno spoločnosť, a podobne,“ dodal regulátor.

Nepravdivé informácie

Niektorí obchodní zástupcovia dodávateľov neváhajú podľa ÚRSO odberateľov zavádzať nepravdivými informáciami. „Odberateľom odporúčame dôkladne si preštudovať aj ustanovenia napísané drobnými písmenami, respektíve na osobitných listoch, či stranách, ako napríklad obchodné podmienky, ktoré sú súčasťou zmluvy,“ konštatoval regulačný úrad s tým, že ustanovenia o predmete zmluvy a o cene nemôžu byť napísané menším písmom ako iné časti tejto zmluvy, s výnimkou názvu a označení častí zmluvy.

Nejde len o cenu

Pri uzatváraní zmluvy o dodávke elektriny je potrebné zvážiť nielen cenu, ale aj obsah obchodných podmienok, zabezpečenie zákazníckych služieb, či možnosti úhrady preddavkových platieb. „Takisto je dôležité presne vedieť, na akú dobu sa zmluva uzatvára, teda viazanosť zmluvy, nakoľko niektorí dodávatelia uprednostňujú zmluvy na dobu určitú, ktoré potom nie je možné kedykoľvek vypovedať,“ zdôraznil regulátor.

Odberateľ má právo od zmluvy s novým dodávateľom energií bezodplatne odstúpiť v lehote 14 dní odo dňa jej podpisu, a to bez uvedenia dôvodu. „Odstúpenie od zmluvy musí byť odoslané poštou, najlepšie doporučene, najneskôr v posledný deň 14 dňovej lehoty. Upozorňuje, že každý z dodávateľov môže mať v obchodných podmienkach špecifikované náležitosti odstúpenia od zmluvy. Napríklad vlastnoručný podpis, identifikácia odberateľa, identifikácia odberných miest,“ uzavrel regulačný úrad.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať