Ruský gigant Rosneft so sťažnosťou neuspel, súd potvrdil rozhodnutie nemeckej vlády ohľadom jeho dcér

Rosneft
Foto: archívne, SITA/AP

Nemecký spolkový súd v utorok potvrdil vlaňajšie rozhodnutie vlády dať dve dcérske spoločnosti ruského ropného gigantu Rosnefť pod kontrolu nemeckých úradov. Zamietol tak sťažnosti ruskej spoločnosti.

Kontrola nad rafinériami

Spolkový správny súd dospel k záveru, že septembrové rozhodnutie vlády dať Rosneft Deutschland GmbH a RN Refining & Marketing GmbH pod kontrolu Spolkového úradu pre siete bolo legálne.

Kuratela, ktorá bolo pôvodne zavedená do 15. marca, dala nemeckým orgánom kontrolu nad troma ruskými rafinériami v Nemecku.

Rosnefť v čase zavedenia predstavoval približne 12 % kapacity nemeckej rafinácie ropy a mesačne dovážal túto komoditu v hodnote niekoľko stoviek miliónov eur.

Prevzatie kontroly

Spoločnosť sa sťažovala, že nemecká vláda sa tak rozhodla bez predchádzajúceho vypočutia, bez uvedenia dostatočného dôvodu a neprimerane.

Súd rozhodol, že za daných okolností nebola vláda povinná vypočuť Rosnefť pred tým, než konala, pretože náznaky možného stiahnutia kapitálu podporili obavy, že by sa dcérske spoločnosti mohli zrútiť.

Je to scenár, ktorému sa vláda už rozhodla vyhnúť s bývalou nemeckou jednotkou plynárenskej spoločnosti Gazprom tým, že nad ňou prevzala kontrolu a neskôr ju zoštátnila a premenovala na Securing Energy for Europe (SEFE).

Nemecké ministerstvo hospodárstva rozhodnutie súdu privítalo a uviedlo, že plánuje predĺžiť správcovstvo dcérskych spoločností Rosnefťu o ďalších šesť mesiacov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie Rosnefť