Ropa zaknihovala v úvode júna výrazné zisky, najmä vďaka piatkovému odrazu, ktorý ju posunul na jeden a pol mesačné maximá. Americká zmes WTI narástla o 6,6 percenta a zatvárala tesne pod 65-dolárovou métou, pričom európsky benchmark Brent si polepšil o 5,2 percenta a priblížil sa k 67-dolárovej hranici.
Ako uviedol pre agentúru SITA analytik J&T Banky Stanislav Pánis, pod rast cien komodity sa podpísala viera obchodníkov v „happyend“ colnej vojny, keď očakávajú, že Biely dom uzavrie sériu obchodných dohôd s viacerými kľúčovými partnermi vrátane Číny a EÚ. „To by zlepšilo perspektívy rastu americkej a svetovej ekonomiky ako aj dopytu po rope,“ podotkol Pánis.
Trhy ignorujú Trumpove výroky a spory s Muskom
Trhy sa preto podľa neho nenechali vyrušiť najnovšími komentármi amerického prezidenta Donalda Trumpa, ktorý obvinil Peking, že nedodržiava predbežnú obchodnú dohodu medzi krajinami. Trhy taktiež prehliadali aj jeho prestrelky s Elonom Muskom, šéfom automobilky Tesla, ktorý bol donedávna jeho spojencom, ohľadne novej daňovej legislatívy. „Obchodníci vidia, že Trump je šoumen a jeho vyjadrenia nie je potrebné brať vždy doslovne a jeho vyhrážky sa často nepretavia do reality,“ dodal Pánis.

Saudi chcú vytrestať niekoľko producentov ropy, čierne zlato zlacnelo
Naopak, rope podľa analytika pomohol telefonický rozhovor medzi Trumpom a čínskym náprotivkom Si Ťin-pchingom ohľadne nastavenia obchodných vzťahov, kde by obe strany mali obnoviť rokovania po tom, čo sa zasekli.
„Plusom pre ropu bolo aj zverejnenie solídnej tvorby pracovných miest v USA podľa nonfarm payrolls reportu za máj. Tvrdé dáta (na rozdiel od predstihových) ukazujú, že hospodárstvo Spojených štátov je nateraz relatívne robustné napriek neistote, ktorú vyvolávajú kroky prezidenta Trumpa,“ dodal Pánis.
Obavy z rastu ťažby sa zmiernili
Faktor rastu ťažby ropy združenia OPEC+ tak podľa neho v ostatných dňoch vyprchal. „Prispela k tomu aj skutočnosť, že kartel sa dohodol len na očakávanom zvýšení ťažby o 411-tisíc barelov denne od júla, pričom časť obchodníkov sa obávala, že urobí ešte väčší krok,“ konštatoval Pánis.

Ceny ropy už druhý týždeň stúpajú, trh sleduje USA, Čínu aj Irán
Ako dodal pre agentúru SITA analytik 365.bank Tomáš Boháček, podpora pre ceny ropy prišla aj z Kanady, kde došlo k obmedzeniu produkcie ropy v dôsledku pokračujúcich lesných požiarov. „Na strane ponuky, Saudská Arábia znížila júlové ceny ropy pre Áziu na takmer dvojmesačné minimá, čo bolo však menej, než sa očakávalo po dohode OPEC+ o zvýšení produkcie o 411tis. barelov denne v júli. Saudská Arábia presadzovala väčšie zvýšenie produkcie v rámci stratégie na získanie späť trhového podielu,“ uviedol Boháček.
Kľúčový bude výsledok obchodných rokovaní medzi USA a Čínou
Výhľad pre ceny ropy sa podľa neho opatrne naklonil v prospech očakávanej korekcie posledných poklesov. Potvrdením však musí byť skutočné uzavretie obchodnej dohody medzi USA a Čínou, ktorá by znamenala obnovu dopytu po rope a ropných produktoch u dvoch najväčších svetových spotrebiteľoch.

Cena čierneho zlata je na najnižšej úrovni od roku 2021. Analytik prezradil, čo je za poklesom ceny ropy
„Na druhej strane je tu pretrvávajúci tlak na zvyšovanie produkcie s cieľom „vykryť“ posledné poklesy cien, no zatiaľ je na trhu situácia relatívne vybalansovaná,“ uzavrel Boháček.