Pri vyraďovaní jadrovej elektrárne V1 pomôže Westinghouse

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Foto: Ilustračné, javys.sk

Konzorcium Westinghouse už podpísalo zmluvu so štátnou firmou JAVYS.

Konzorcium spoločnosti Westinghouse sa zúčastní na vyraďovaní jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach. Jadrová a vyraďovacia spoločnosť (JAVYS) s konzorciom už podpísala zmluvu na projekt, ktorý pokrýva činnosti ako demontáž a fragmentáciu veľkorozmerných komponentov a konštrukcií primárneho okruhu, vyprázdnenie a demontáž zložiska RH odpadov vrátane nakladania s rádioaktívnym odpadom.

„Projekt bude realizovať konzorcium spoločností Westinghouse Electric Španielsko a Westinghouse Electric Švédsko spolu s ďalšími slovenskými partnermi. Práce na uvedenom projekte sa budú realizovať počas nasledujúcich piatich rokov,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková. Štátny podnik JAVYS si spoločnosť Westinghouse vybral na základe výberového konania. Projekt je spolufinancovaný z európskych zdrojov, prostredníctvom Medzinárodného fondu na vyradenie JE Jaslovské Bohunice (BIDSF), ktorý je spravovaný Európskou bankou pre obnovu a rozvoj (EBRD).

Materská americká spoločnosť Westinghouse je v súčasnosti v reštrukturalizácii. Spoločnosti Westinghouse Electric Španielsko ani Westinghouse Electric Švédsko však podľa JAVYS nespadajú pod reštrukturalizáciu. „Procesy v USA nemajú nepriaznivý následok na činnosť konzorcia v rámci európskeho trhu,“ dodala Žiaková.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach Slovensko vyraďuje na základe prístupových zmlúv po prijatí do Európskej únie. Prvý blok sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 mld. eur.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť zabezpečuje na Slovensku činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi. Jediným akcionárom spoločnosti JAVYS je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva SR.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosť