Premiér odvolá „sociálnych teroristov“ z ÚRSO za plánované zvýšenie cien plynu (video)

Robert Fico
Predseda vlády SR Robert Fico. Foto: archívne, SITA/Diana Černak
Tento článok pre vás načítala AI.

Predsedovi vlády Robertovi Ficovi sa nepáči, že Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) v pondelok rozhodol o zvýšení ceny plynu pre domácnosti o 125 percent bez toho, aby o tom informoval vládu.

Fico takúto primitívnosť nečakal

„Sociálni teroristi budú z ÚRSO odvolaní a my nájdeme riešenie, aby cena plynu nešla v roku 2024 hore,“ povedal Fico vo videu, ktoré zverejnil na sociálnej sieti.

Dodal, že predsedu ÚRSO v stredu pozval na rokovanie vlády, aby vysvetlil, „prečo v pondelok rozhodli o zvýšení ceny plynu pre domácnosti o 125 percent bez toho, aby nám aspoň brnkol, že, haló, vláda, vy sociálnodemokratickí a národní dementi, tu máte, na, darček od predchádzajúcej vlády, zdochnite. Takúto primitívnosť som nečakal, aj keď na čele tohto vraj nezávislého úradu sú ľudia od Sulíka, ktorý so svojou bandou v Dubaji prepil, prefajčil a prehulákal státisíce eur zo štátneho rozpočtu.“

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Fico zdôraznil, že predsedovi ÚRSO sa „prihovoril od srdca“. Podľa svojich slov nemá žiadne pochybnosti o tom, že takéto zvýšenie ceny plynu pre domácnosti, ktoré nemá v histórii obdobu, urobili len preto, aby vláde skomplikovali život.

Nemôžu nechať ľudí bez pomoci

Ako pokračoval, vláda schválila návrhy zákonov týkajúce sa pomoci ľuďom, ktorí majú hypotekárne úvery a banky im neúmerne zvýšili úrokové sadzby, v mnohých prípadoch z jedného percenta až na päť percent. Vláda riešila tri kategórie. Prvou je skupina ľudí, ktorým banky zvýšili úroky v priebehu roka 2023.

„To sme pôvodne ani nechceli, ale nemôžeme nechať týchto ľudí bez akejkoľvek pomoci. Títo si budú môcť uplatniť za rok 2023 daňový bonus až do výšky 1800 eur,“ povedal Fico. Druhou kategóriou sú ľudia, ktorým banky zvýšia úroky po 1. januári 2024. Tým úrady práce môžu mesačne pomôcť s príspevkom 150 eur.

„V podstate štát v roku 2024 a nasledujúcich preplatí držiteľovi hypotekárneho úveru až 75 percent zo zvýšenia úrokových sadzieb,“ poukázal premiér. Tretej kategórii ľudí, ktorí si chcú zobrať nový hypotekárny úver po 1. januári 2024, chce vláda pomôcť daňovým bonusom do výšky 1200 eur.

Teraz je koaličná rada k rozpočtu. „Predchádzajúca vláda rozvrátila verejné financie a tzv. mainstreamové médiá sa tešia, že si na rozpočte vylomíme zuby. Ubezpečujem ich, že sa mýlia,“ tvrdí Fico.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert Fico
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví