Pre vtáky sú elektrické vedenia bezpečnejšie. Vďaka odkloňovačom.

Vsd_ochrana_vtakov_zadiel_10.jpg
Odkloňovač na elektrickom vedení

Päťročný projekt LIFE Energia, ktorého cieľom bolo vytypovať rizikové vzdušné elektrické vedenia aj na východnom Slovensku (čo je distribučné územie VSD) a nájsť najvhodnejšie opatrenia, aby sa stali pre vtáctvo bezpečnejšími, úspešne v týchto dňoch končí. V rámci projektu boli definované potenciálne kolízne úseky vzdušných elektrických vedení (22 kV a 110 kV) v 5 chránených vtáčích územiach a prvky, ktoré by vtáctvo upozornili na prekážky, a takto prirodzene odklonili ich prelet mimo elektrické vedenie. Na východnom Slovensku je výsledkom 4100 nainštalovaných zviditeľňovacích prvkov, o ktoré sa postaral prevádzkovateľ elektrického vedenia – spoločnosť Východoslovenská distribučná (VSD).

Energetici zmapovali vedenia

„Celkovo sme zmapovali až 2500 km vedení v chránených vtáčích územiach, a to v Medzibodroží, Ondavskej rovine, Košickej kotline, Slovenskom krase a Senianskych rybníkoch. Na základe monitoringu, na ktorom sa podieľalo 19 vyškolených mapovateľov, sme vybrali úseky v celkovej dĺžke 34 km, ktoré predstavujú pre vtáctvo potenciálne riziko kolízie,“ uviedla Lucia Deutschová  z Ochrany dravcov na Slovensku.

Východoslovenská distribučná (VSD) rozplánovala na spolu 62 lokalitách inštaláciu ochranármi preferovaných typov zviditeľňovacích prvkov, a to typu FireFly, ktoré emitujú svetlo po zotmení a typu SWAN-FLIGHT Diverter, čo je tzv. statický prvok špirálového prevedenia. „Tieto prvky sme zakúpili a začali s postupnou inštaláciou, pričom kvôli terénu a rozmanitosti jednotlivých lokalít sme používali rôzne techniky, ako ich dostať na vzdušné vedenie. Napríklad z vysokozdvižnej plošiny, systémom prác pod napätím, použili sme však aj diaľkovo ovládaného robota, ktorý sa dokáže automaticky pohybovať a inštalovať prvky po vzdušných vedeniach a zemných lanách alebo dron. Vždy to záviselo od konkrétnej lokality a jej špecifík,“ vysvetlil Jozef Tóth, vedúci odboru Prevádzka VVN vedení a špecializované činnosti vo VSD. Výsledkom je už spomínaných 4100 zviditeľňovacích prvkov, ktoré urobili vzdušné elektrické vedenia bezpečnejšími aj pre migrujúce vtáctvo, posledné kusy sa inštalujú v lokalite Turňa nad Bodvou na 110 kV elektrickom vedení.

Monitoring efektivity

V súčasnosti prebieha monitoring efektivity opatrení, skúmajú sa reakcie vtáctva. „Tento monitoring robíme prevažne v ranných a večerných hodinách, kedy je horšia viditeľnosť a vtáctvo je zároveň veľmi aktívne. Podľa prvých výsledkov vtáky reagujú na ošetrené vedenie v predstihu a majú tak dostatok času bezpečne ho prekonať.  Efektivita oboch prvkov dosahuje takmer 100 %,“ uviedol Marek Gális z Ochrany dravcov na Slovensku.

Projekt LIFE Energia podporila Európska únia v rámci programu LIFE a Ministerstvo životného prostredia SR.  Majoritným investorom do projektových aktivít na východe bola Východoslovenská distribučná. Celkové náklady spoločnosti na realizáciu sa vyšplhali na približne 300-tisíc eur. Vďaka opatreniam VSD sa ročne zachráni asi 300 vtákov v spoločenskej hodnote približne 700-tisíc eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Lucia Deutschová
Firmy a inštitúcie Ochrana dravcov na SlovenskuVSD Východoslovenská distribučná