Poľsko zredukuje dane z palív, najviac zasiahnuté domácnosti získajú aj finančný príspevok

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Palivo benzin pohonne hmoty auto
Ilustračné foto Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Poľský premiér Mateusz Morawiecki vo štvrtok oznámil, že od decembra vláda krajiny zredukuje daň z palív a na budúci rok najviac postihnutým domácnostiam poskytne bonusy, aby čelila inflácii, ktorá stúpla na najvyššiu úroveň od roku 2001. Morawiecki konštatoval, že takzvaný protiinflačný štít bude vládu stáť zhruba 10 miliárd zlotých.

Premiér uviedol, že dôvodom vysokej inflácie, ktorá v októbri v Poľsku dosiahla medziročnú úroveň 6,8 percenta, sú vyššie ceny energií. Podľa jeho slov to spôsobila ruská plynárenská politika, klimatická politika Európskej únie a ceny emisných povoleniek, ale tiež bonusy, ktoré vláda vyplatila firmám, aby im pomohla prežiť pandémiu ochorenia COVID-19.

„Poskytujeme veľkú redukciu daní, aby sme zmiernili vplyvy inflácie,“ konštatoval Morawiecki. Poznamenal, že inflácia ešte môže stúpnuť počas zimných mesiacov december až marec. Od 20. decembra Poľsko zníži sadzbu spotrebnej dane z palív na nula percent na päť mesiacov.

Daň z pridanej hodnoty a spotrebnú daň z plynu krajina zredukuje v januári. Okrem toho zhruba päť miliónov poľských domácností dostane dávky v sume 400 až 1 150 zlotých. Morawiecki dodal, že Poľsko sa zároveň bude snažiť o zmenu politiky Európskej únie v oblasti emisných povoleniek.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Mateusz Morawiecki