Odštartovalo fórum Európskej aliancie pre čistý vodík, zaoberá sa aj znížením závislosti od ruského plynu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EU, Rusko, plyn, energie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Európska komisia (EK) vo štvrtok hostí štvrté Fórum Európskej aliancie pre čistý vodík. Členovia aliancie na ňom budú diskutovať o pláne REPowerEU od Komisie, ktorý stanovuje sériu opatrení na urýchlenie zavádzania vodíka s cieľom podnietiť zelený prechod a nahradiť ruské fosílne palivá. EK o tom informuje na svojej webstránke.

Aliancia tiež predstaví svoju správu o povoľovaní vodíkových zariadení, ktorá bude informovať o práci EK na zjednodušení postupov pre projekty obnoviteľnej energie a vodíka, a zozbiera nové vodíkové projekty od svojich členov. Na podujatí tiež odštartujú Elektrolyzérové partnerstvo, ktoré podporí záväzok priemyslu do roku 2025 desaťnásobne zvýšiť svoju výrobnú kapacitu vodíkových elektrolyzérov.

Vodík je hnacou silou priemyselnej inovácie

„Vodík je nevyhnutnou súčasťou budúcej energetickej suverenity Európy. Rýchlosť rozvoja európskeho vodíkového sektora ukazuje, že dokážeme dekarbonizovať naše hospodárstvo a zabezpečiť si nezávislosť od ruských fosílnych palív. Vodíkový urýchľovač v pláne RePowerEU bude riadiť potrebné investície na zvýšenie európskej výroby čistého vodíka,“ uviedol výkonný podpredseda Európskej komisie Frans Timmermans.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V podobnom duchu sa vyjadril aj eurokomisár pre vnútorný trh Thierry Breton, podľa ktorého „vodík umožňuje zelenú transformáciu európskeho priemyslu a je hnacou silou priemyselnej inovácie, konkurencieschopnosti a odolnosti“. Zároveň vyzdvihol rozsiahle projekty na výrobu čistého vodíka a jeho použitie na dekarbonizáciu priemyselných procesov, v čom je nápomocná aj aliancia.

Zavádzanie technológií vodíka do roku 2030

Európsku alianciu pre čistý vodík v roku 2020 zriadila EK, pričom združuje viac ako 1 600 organizácií zapojených do zavedenia čistého vodíka v Európe.

Jej cieľom je podporiť rozsiahle zavádzanie technológií čistého vodíka do roku 2030, a to spojením obnoviteľnej a nízkouhlíkovej výroby vodíka, dopytu v priemysle, mobilite a iných sektoroch a prenosu a distribúcie vodíka.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Frans TimmermansThierry Breton
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia