O čisto zelenú elektrinu je záujem. Naozaj môžeme dostávať len zelenú elektrinu?

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Slnečná energia solárny panel OZE
Ilustračné foto. SITA

Slováci si už niekoľko mesiacov môžu od svojich dodávateľov objednať elektrinu vyrobenú len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov energií. A zdá sa, že sú „zeleným“ nápadom naklonení viac, ako sa predpokladalo.

Najväčší dodávatelia energií hlásia stále sa zväčšujúci záujem o dodávku čisto zelenej elektriny.

Záujem o zelenú elektrinu rastie

V porovnaní s obdobím pred piatimi rokmi je podľa energetikov dopyt po zelených riešeniach niekoľkonásobný. V roku 2015 by pravdepodobne s produktom zelená elektrina len ťažko uspeli.

„Medzi našimi zákazníkmi, či už sú to domácnosti alebo podnikatelia, evidujeme zaujímavý podiel tých, ktorí majú záujem odoberať zelenú elektrinu,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

Záujem registruje aj Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Podľa jeho hovorcu Ondreja Šebestu si u nich produkt Čistá elektrina vyberá približne tretina nových zákazníkov, ktorí sa rozhodnú odoberať elektrinu od SPP.

„Produkt Zelenej energie od SSE je vítanou novinkou u našich ekologicky zmýšľajúcich zákazníkov,“ hovorí aj hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky Michaela Krivá. Záujem o zelenú elektriny tak zo strany firemných zákazníkov ako aj domácností eviduje rovnako Východoslovenská energetika.

Dôvodov záujmu je viacero

Dôvodov, prečo sa zákazníci rozhodnú pre dodávku čisto zelenej elektriny je viacero. Podľa Dobošovej zo ZSE Energia pri domácnostiach je to najmä záujem o odoberanie zelenej elektriny v prípade, ak nemajú možnosť vyrábať vlastnú elektrinu decentrálnym spôsobom z fotovoltických panelov.

„V prípade podnikateľov ide buď o vôľu komunikovať ďalej svojim zákazníkom ich trvalo udržateľný podnikateľský príbeh, alebo častokrát ide aj o korporátne rozhodnutie na úrovni centrály,“ doplnila s tým, že dopyt je najmä medzi podnikmi, ktoré majú akcionárov zo západnej Európy alebo obchodujú so západoeurópskymi partnermi.

ZSE Energia ponúka dodávku len zelenej elektriny už vyše roka. Aktuálne ju dostáva viac ako 30-tisíc domácností, ktoré sú jej zákazníkmi. Tí podľa Dobošovej ročne ušetria 15 miliónov kilogramov uhlia a zabránia vzniku 15 miliónov oxidu uhličitého zo spáleného uhlia.

Zelenú elektrinu chcú firmy aj domácnosti

SPP dodáva len zelenú elektrinu domácnostiam. „Z pohľadu predaja zelených produktov sme v tejto chvíli celkovo na úrovni niekoľkých tisíc,“ povedal Šebesta.

Zákazník si v rámci zeleného portfólia SPP môže vybrať aj produkt Uhlíková stopka, prostredníctvom ktorého získajú rady, ako sa správať šetrnejšie k životnému prostrediu.

Stredoslovenská energetika uviedla produkt zelenej energie na trh koncom februára 2021 a v súčasnosti eviduje viac ako 600 zákazníkov.

Východoslovenská energetika umožňujeme firemným zákazníkom nakupovať zelenú elektrinu už niekoľko rokov.

„V roku 2020 sme vystavili tzv. EcoGreen Certifikáty, potvrdzujúce dodávku elektriny, vyrobenú z obnoviteľných zdrojov, pre desiatky zákazníkov. Spolu túto možnosť už využíva takmer stovka našich firemných zákazníkov,“ doplnila hovorkyňa Katarína Šulíková.

Domácnostiam začali východoslovenskí energetici dodávať len zelenú elektrinu od apríla tohto roku. Podľa Šulíkovej reagovali práve na požiadavky trhu.

Nakupujú záruky pôvodu elektriny

Viacerí odberatelia si pri rozhodovaní sa o dodávke zelenej elektriny kladú otázku, akú majú záruku, že im dodávateľ naozaj dodá elektrinu vyrobenú len prostredníctvom obnoviteľných zdrojov.

„Nakupujeme na trhu tzv. záruky pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov. Záruky môžeme obchodovať z ktorejkoľvek krajiny. Samozrejme, pri nákupe záruk pôvodu vždy uprednostňujeme slovenské zdroje,“ odpovedá Dobošová.

ZSE Energia zakúpila v minulom roku záruky pôvodu obnoviteľnej energie od viac ako 760 malých fotovoltických elektrární po celom Slovensku.

Slovenské záruky pôvodu elektriny z obnoviteľných zdrojov sú primárne z vodnej a solárnej energie. Dodávka čistej elektriny je podľa Šebestu fyzicky zabezpečená rovnakým spôsobom ako dodávka elektriny vyrobená z iných zdrojov.

„Avšak dodané množstvo čistej elektriny je plne pokryté nákupom záruk pôvodu elektriny z OZE. Tieto záruky sa viažu k zariadeniam, ktoré vyrábajú elektrinu výlučne na území Slovenskej republiky,“ dodal.

Nedotované obnoviteľné zdroje

Východoslovenskí energetici záruky o pôvode elektriny získavajú od výrobcov zo Slovenska i z ďalších krajín Európskej únie, ale aj od obchodníkov disponujúcich touto komoditou.

Napríklad vodné elektrárne, fotovoltické zdroje, geotermálne elektrárne či veterné elektrárne. Pre službu Zelená energia nenakupujú elektrinu vyrobenú z biomasy.

„Podmienkou možnosti disponovať zárukou pôvodu na Slovensku je, že výrobca nesmie napríklad využívať žiadne dotácie v rámci štátnej podpory výkupu obnoviteľných zdrojov energie,“ podotkla Šulíková.

Zelenej elektriny majú dostatok

Stredoslovenská energetika nakupuje zelenú elektrinu pre firemných zákazníkov vo veľkých objemoch. V rámci toho nakupuje tiež záruku pôvodu aj pre segment domácností.

„Na rok 2021 máme nakúpený dostatočný objem zelenej elektriny, takže nemáme jej nedostatok. Záruky pôvodu nakupujeme primárne z vodných elektrární a nemáme problém navýšiť v prípade potreby jej objem,“ uviedla Krivá.

Oslobodenie od spotrebnej dani

Elektrina vyrobená z obnoviteľných zdrojov prináša podnikateľom oslobodenie od spotrebnej dane za odber elektriny.

„To znamená, že dodávku zelenej elektriny si môžu dopriať iba s minimálnym navýšením výdavkov. Záujem firemných zákazníkov o zelené riešenia rastie, mnohým záleží na tom, ako znížiť svoju ekologickú stopu,“ konštatovala Šulíková.

Zákazníci, ktorí sa rozhodnú odoberať len čisto zelenú elektrinu, si však musia vo svojich faktúrach priplatiť. Energetici si účtujú za garanciu dodávky zelenej elektriny od 1,5 do 2 eur mesačne.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Viac k osobe Katarína ŠulíkováMichaela DobošováMichaela KriváOndrej Šebesta
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselSSE Stredoslovenská energetikaVSE Východoslovenská energetikaZSE Energia