Novú atómku v Bohuniciach zmrazujú

Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice V1
Foto: Ilustračné, javys.sk

Podľa zverejnených údajov vo výročných správach spoločnosti JESS sa do projektu preinvestovalo minimálne 27 miliónov eur.

Slovensko sa novej atómovej elektrárne zrejme tak skoro nedočká. Projekt nového jadrového zdroja, ktorý mal podľa predstáv bývalého premiéra Roberta Fica nahradiť dva v súčasnosti vyradzované jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach, po zhruba deviatich rokoch asi nateraz putuje do šuflíka. Aspoň podľa ministra hospodárstva Petra Žigu. „Ja si myslím, že otázka nového jadrového zdroja v tejto chvíli nie je aktuálna,“ povedal na medzinárodnom Európskom jadrovom fóre minister Žiga.

Nízka cena

Dôvodom je podľa neho nízka cena elektriny na medzinárodných trhoch. „Cena elektriny, ktorá je v súčasnosti na trhoch, nedáva ekonomickú návratnosť tomuto projektu. Budeme si musieť počkať na cenu, ktorá bude vyjadrovať návratnosť,“ konštatoval Žiga s tým, že slovenská vláda nemá záujem garantovať výkupnú cenu elektriny vyrobenej v novej jadrovej elektrárni.

V nejakých prácach pokračujú

Za účelom realizácie projektu nového jadrového zdroja vláda SR v roku 2009 založila Jadrovú energetickú spoločnosť Slovenska (JESS). Majoritným 51-percentným akcionárom sa stal štátny podnik JAVYS. Vláda pod vedením Roberta Fica sa koncom roka 2008 rozhodla, že do projektu zoberie aj českú energetickú skupinu ČEZ, ktorá získala 49 % akcií JESS.

Spoločnosť JESS o úplnom zmrazovaní projektu zatiaľ hovoriť nechce. „Príprava projektu nového jadrového zdroja v lokalite Jaslovské Bohunice pokračuje podľa aktualizovaného podnikateľského plánu v súlade s dohodou akcionárov. Činnosti zadefinované aktualizovaným podnikateľským zámerom zohľadňujú súčasnú situáciu na trhu s elektrickou energiou,“ povedala pre portál vEnergetike.sk Lenka Huttová, zastupujúca referentku komunikácie a právnych služieb spoločnosti JESS.

Minuli sa milióny

Zmrazením bohunického jadrového projektu hrozí, že milióny eur, ktoré sa už investovali, vyjdu navnivoč. Podľa zverejnených údajov vo výročných správach spoločnosti JESS sa do projektu preinvestovalo najmenej 27 miliónov eur. Investície išli najmä na výkup pozemkov a na rôzne poradenské služby. Nemalá suma išla aj na vypracovanie správy potrebnej na proces posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA). Spoločnosť JESS nechcela konkretizovať, koľko si proces vyžiadal. „ Cenu za spracovanie je možné zverejniť len so súhlasom dodávateľa, ktorý spoločnosť nemá k dispozícii,“ dodala Huttová. Podľa údajov zverejnených vo výročnej správe to však bolo okolo dvoch miliónov eur. Celý proces EIA zabezpečovala firma Amec Foster Wheeler z Českej republiky.

EIA platná sedem rokov

Projekt získal od ministerstva životného prostredia v rámci procesu EIA kladné stanovisko pred dvoma rokmi. Podľa v súčasnosti platných zákonov je proces EIA pre daný projekt platný sedem rokov, teda do roku 2023. Pri zmrazení projektu tak môže spoločnosť JESS prísť o vynaložené prostriedky a o zhruba tri roky, ktoré si proces EIA vyžiadal.

Reaktor s výkonom 1 700 MW

Z procesu posudzovania vplyvov na životné prostredie vyplynulo, že v Bohuniciach by mal vyrásť jeden jadrový rektor generácie III+ s maximálnym čistým inštalovaným elektrickým výkonom do 1 700 megawattov. Podľa investičného zámeru, ktorý bol posudzovaný v procese EIA, sa pôvodne uvažovalo so začiatkom výstavby novej jadrovej elektrárne v roku 2021. Do trvalej prevádzky mala byť elektráreň uvedená v roku 2029. Životnosť bola naplánovaná na 60 rokov. Výstavba bohunickej elektrárne si mala vyžiadať podľa odhadov spred piatich rokov od 4 do 6 miliárd eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie JESS Jadrová energetická spoločnosť SlovenskaMH Ministerstvo hospodárstva SR