Nové slovensko-maďarské vedenia budú mať ročné meškanie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrické vedenie elektrina seps
Ilustračné foto SEPS

Maďarská strana mešká so schválením zmluvy o výstavbe dvoch elektrických vedení, ktorú majú podpísať Slovenská elektrizačná prenosová sústava a maďarský prevádzkovateľ prenosovej sústavy MAVIR.

Slovensko-maďarské elektrické vedenia dokončia o rok neskôr, teda v roku 2019. Maďarská strana totiž mešká so schválením zmluvy o výstavbe vedení, ktorú majú podpísať Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS) a maďarský prevádzkovateľ prenosovej sústavy MAVIR. „Prípravy výstavby dvoch 2×400 kilovoltových vedení Gabčíkovo – Gönyű – Veľký Ďur a Rimavská Sobota – Sajóivánka sa z našej strany nachádzajú v štádiu pred začatím procesu územného konania. S fyzickou výstavbou vedení začneme až po získaní územného rozhodnutia a stavebného povolenia,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk vedúci odboru komunikácie SEPS Norbert Deák.

Tender na zhotoviteľa

Po podpise spomínanej zmluvy o výstavbe vedení medzi slovenským a maďarským prevádzkovateľom prenosových sústav sa začne proces verejného obstarávania na výber zhotoviteľa inžinierskych a projektových činností. Paralelne pre oba projekty vedení. „Po nadobudnutí právoplatnosti stavebných povolení musí prebehnúť verejné obstarávanie na výber realizátora výstavby oboch vedení,“ dodal Deák. Celkové predpokladané náklady SEPS na realizáciu výstavby vedení spolu s vyvolanými úpravami v koncových rozvodniach sa odhadujú na úrovni okolo 60 miliónov eur. „Skutočné náklady na realizáciu budú známe až po ukončení verejného obstarávania na výber realizátora stavby,“ spresnil Deák.

Európska podpora

Medzičasom slovenský prevádzkovateľ prenosovej sústavy požiadal v rámci výzvy na predkladanie žiadostí do programu Connecting Europe Facility (CEF) na rok 2015 o udelenie finančného príspevku na spolufinancovanie inžinierskych a projektových činností, ktoré súvisia so získaním územného rozhodnutia a stavebného povolenia. Pomoc z EÚ pre dva slovenské projekty, ktoré sa týkajú elektrického vedenia, by mala byť v maximálnej výške takmer 1,56 mil. eur. „Rozhodnutie o pridelení príspevkov pre našu spoločnosť na obidva projekty nám bolo oficiálne oznámené 20. januára. Čerpanie príspevku bude možné po podpise grantových zmlúv medzi našou firmou a agentúrou „Innovation and Networks Executive Agency“, ktorá bola zriadená Európskou komisiou medziiným aj na účel implementovania programu CEF,“ doplnil Deák.

Väčšia bezpečnosť

Slovensko-maďarský profil bol identifikovaný ako jedno z úzkych miest vo východnom regióne centrálnej Európy. Výstavba spomínaných vedení a ich následná prevádzka tak má posilniť možnosti cezhraničného prenosu elektrickej energie. „V niektorých časových obdobiach vznikajú totiž na slovensko-maďarskom profile také prevádzkové stavy, keď SEPS ako prevádzkovateľ slovenskej prenosovej sústavy musí zabezpečiť jej bezpečnú prevádzku až rôznymi neštandardnými prevádzkovými opatreniami,“ konštatoval Deák s tým, že od vybudovania nových vedení očakáva zvýšenie bezpečnosti prevádzky prenosovej sústavy SR ako celku.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie SEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava