Na trhu s ropou sa vyostruje napätie. Ako ovplyvní ceny benzínov a nafty?

Tankovanie, benzín
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na trhu s ropou sa vyostruje napätie. Podľa spoločnosti Coface, ktorá pôsobí na trhu s pohľadávkami firiem, tento rok zjavne nemožno očakávať pokles cien na trhu s ropou.

Práve naopak, opatrenia producentských krajín podľa spoločnosti ukazujú, že aj napriek neistote okolo globálneho hospodárskeho rastu zostanú ceny za barel na úrovni 90 amerických dolárov (USD).

Firma Coface je presvedčená, že kým ropa mieša kartami aj vo vzťahu USA, Saudská Arábia a Čína, ropné a plynárenské spoločnosti budú aj naďalej profitovať z vyšších cien.

Spoločné zníženie ťažby ropy

Západné ropné a plynárenské spoločnosti vykázali v roku 2022 zisky vo výške 219 miliárd USD. Pri prognóze 90 USD za barel očakávame, že ich zisky v roku 2023 dosiahnu približne 160 miliárd USD,“ uviedol generálny riaditeľ Coface Slovenská republika a Česko Ján Čarný.

Saudská Arábia, Irak, Spojené arabské emiráty, Kuvajt, Kazachstan, Alžírsko a Omán len nedávno oznámili spoločné zníženie ťažby ropy o viac ako 1,1 milióna barelov denne, čím prekvapili trhy.

Po októbri 2022 je to už druhé rozhodnutie OPEC+ o znížení ťažby. Prichádza navyše po rozhodnutí Ruska znížiť ťažbu o približne 500 tisíc barelov za deň ako reakciu na zavedenie embarga zo strany EÚ na námorný dovoz ruskej ropy a ropných produktov.

Napätie sa vystupňovalo

Celkovo to predstavuje približne 3,7 % globálneho dopytu a posilňuje to názor spoločnosti Coface, že napätie na trhu s ropou bude pretrvávať počas celého roka 2023.

„S opatreniami zo strany producentských krajín je tak nepravdepodobné, že by došlo k dlho očakávanému poklesu cien, a to aj napriek neistote okolo globálneho hospodárskeho rastu,“ konštatuje Čarný.

Spoločnosť Coface tak ponecháva svoju prognózu volatility na trhu a ceny 90 USD/barel v roku 2023 nezmenenú. Už zákaz EÚ dovážať ruskú ropu po mori udržiava trh s ropou pod tlakom napriek slabému dopytu.

Toto napätie sa ešte vystupňovalo a spoločnosť Coface očakáva, že ceny ropy zostanú volatilné a v druhej polovici roka 2023 sa budú pohybovať v obchodnom pásme 90 až 110 USD,“ podotkol Čarný.

Nový krok v roztržke

Rozhodnutie OPEC+ by sa malo zhodovať aj s výraznejším hospodárskym oživením v Číne. Keďže Čína je jednou z popredných krajín spotreby ropy na svete (približne 40 % marginálnej spotreby v rokoch 2000 až 2019), rýchlejšie, prípadne aj výraznejšie oživenie hospodárstva ešte viac sprísni rovnováhu ponuky a dopytu, čo bude tlačiť ceny nahor.

Na globálnej úrovni by tieto tlaky na rast cien ropy mohli zmeniť výhľad inflácie,“ konštatoval Čarný.

Rozhodnutie OPEC+ poukazuje podľa neho aj na nahlodávanie vzťahov medzi USA a Saudskou Arábiou. Joe Biden vyzval túto krajinu a ďalších členov OPEC, aby zvýšili produkciu s cieľom obmedziť príjmy Ruska, ktoré mu pomáhajú financovať vojnu na Ukrajine. Rozhodnutie o znížení produkcie tak Biely dom kvalifikoval ako „nevhodné“ a znamená nový krok v roztržke medzi oboma krajinami.

Okrem energetickej politiky americká administratíva pozorne sleduje prehlbovanie väzieb medzi Saudskou Arábiou a Čínou, čo ilustruje najmä súhlas kráľovstva so vstupom do Šanghajskej rady pre spoluprácu ako „partnera pre dialóg“,“ upozornil Čarný.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján ČarnýJoe Biden
Firmy a inštitúcie Coface