Na Slovensku by mohlo pribudnúť až 150 veterných turbín, SAPI sa chystá vysvetľovať situáciu obciam

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná turbína elektráreň vietor
Správne rozmiestnené turbíny dokážu vyrobiť dostatok energie. Foto: ilustračné, SITA/AP

Do slovenského energetického mixu má do roku 2030 pribudnúť 500 megawattov veternej energie. To predstavuje 100 až 150 veterných turbín. Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Bez samospráv však výstavba nových veterných elektrární bude viac ako problematická.

Samosprávy sú dôležitými partnermi rozvoja

Asociácia sa preto chystá vysvetľovať problematiku veterných elektrární mestám a obciam. „Samospráva je dôležitý partner, keďže jej súhlas je základným predpokladom pre vybudovanie nového projektu. Sme pripravení byť samosprávam nápomocní, poskytnúť informácie a odpovede na ich otázky,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Základom pre úspešný rozvoj akejkoľvek  zelenej energie je dostatočná informovanosť obyvateľstva. Jedným z troch dôležitých partnerov pri realizácii nových projektov sú samosprávy.

Turbíny stačí vhodne rozmiestniť

„Tým však chýbajú odporúčania zo strany ministerstva hospodárstva, aby sa vedeli zorientovať v ponukách a reagovať na občas dokonca až protichodné argumenty konkurujúcich si investorov,“ približuje ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

V súčasnej dobe máva jedna turbína výkon päť až šesť megawattov, čo znamená že na veterný park stačí zopár vhodne rozmiestnených turbín. Pri schvaľovaní projektov je potrebné dosiahnuť politickú dohodu v zastupiteľstve. „Poslancom zastupiteľstiev je potrebné vysvetliť všetky benefity a faktami vyvrátiť akékoľvek obavy,“ myslí si Kaliňák.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján KarabaMichal Kaliňák
Firmy a inštitúcie SAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemysluZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)