MOL posunul projekt Polyol opäť bližšie k realizácii. Stavať sa začne už tento rok.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
MOL
mol.hu

Skupina MOL uzavrela zmluvy na realizáciu výrobného závodu so spoločnosťou thyssenkrupp Industrial Solutions.

Miliardový projekt skupiny MOL na výstavbu výrobného komplexu poléterpolyolu v Maďarsku je o krok bližšie k realizácii. MOL totiž so spoločnosťou thyssenkrupp Industrial Solutions podpísala zmluvy na realizáciu výrobného závodu, ktoré pokrývajú celý technický rozsah projektu Polyol, okrem častí spojených hlavne s projektovým riadením, integráciou stavby, nákladmi na infraštruktúru a uvedením projektu do prevádzky.

Terénne úpravy a základné stavebné práce sa majú začať už v štvrtom štvrťroku tohto roku. Nový výrobný komplex sa má pritom nachádzať v maďarskom meste Tiszaújváros a uvedený do prevádzky má byť v druhej polovici roka 2021. Celý projekt bude pritom o niečo robustnejší, ako sa predpokladalo v jeho začiatkoch. Výrobná kapacita polyéterpolyolu bola napokon navýšená na 200 tis. ton ročne, produkovať bude tiež širšie spektrum produktov. Celkové investície na projekt Polyol by mali dosiahnuť 1,2 mld. eur.

Zsolt Hernádi, predseda predstavenstva a generálny riaditeľ Skupiny MOL, uviedol: „Konečné investičné rozhodnutie o projekte Polyol a podpísanie EPC zmlúv s naším renomovaným strategickým partnerom, spoločnosťou thyssenkrupp, je ďalším významným míľnikom našej transformačnej stratégie do roku 2030. Vstupujeme na trh chemikálií s vysokou pridanou hodnotou a inovatívnou technológiou šetrnou k životnému prostrediu, čo nám umožní využívať rastúci regionálny dopyt a využívať ďalšie príležitosti na rast v strednej a východnej Európe. Odborné znalosti a know-how spoločnosti thyssenkrupp budú vo fáze realizácie projektu neoceniteľné,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny MOL Zsolt Hernádi.

Marcel Fasswald, prevádzkový riaditeľ spoločnosti thyssenkrupp Industrial Solutions AG, dodal: „Nový polyolový komplex je kľúčovým projektom pre nás, aj pre nášho zákazníka MOL a Maďarsko. Spoločne dokážeme skombinovať osvedčené technológie s inovatívnymi riešeniami a nastavíme štandardy v oblasti efektívnosti, šetrnosti k životnému prostrediu a automatizácie. Tešíme sa na spoluprácu a sme hrdí, že môžeme naše dlhoročné skúsenosti v oblasti inžinierstva chemických zariadení využiť v takomto veľkom projekte. Zároveň posilníme odvetvie výstavby výrobných jednotiek v spoločnosti thyssenkrupp,“ dodal prevádzkový riaditeľ spoločnosti thyssenkrupp Industrial Solutions Marcel Fasswald.

V súlade so stratégiou do roku 2030 sa Skupina MOL bude v petrochemickom hodnotovom reťazci ďalej orientovať na polotovary a špeciálne chemikálie, a transformuje sa tak na popredného výrobcu chemických produktov v strednej a východnej Európe. Polyéterpolyoly – surovina pre polyuretánovú penu, sú hlavným smerom petrochemickej expanzie skupiny MOL vďaka ich širokému uplatneniu v automobilovom, stavebnom, obalovom a nábytkárskom priemysle. Prostredníctvom tejto kľúčovej investície sa skupina MOL stane strategickým partnerom výrobcov polyuretánu v strednej a východnej Európe a rozšíri tak svoj hodnotový reťazec, postavený na najmodernejších technológiách a kvalitných službách.

Skupina MOL je integrovaná medzinárodná ropná a plynárenská spoločnosť so sídlom v Budapešti v Maďarsku. Pôsobí už viac ako 100 rokov v danom odvetví vo viac ako 30 krajinách, kde zamestnáva zhruba 26 tis. zamestnancov. Skupina MOL prevádzkuje štyri rafinérie a dve petrochemické závody v Maďarsku, na Slovensku a v Chorvátsku, a vlastní sieť takmer 2 000 čerpacích staníc v deviatich krajinách strednej a juhovýchodnej Európy.
Thyssenkrupp je diverzifikovaná priemyselná skupina, ktorá pôsobí v 79 krajinách a zamestnáva viac ako 158 tis. zamestnancov. Vo fiškálnom roku 2016/2017 dosiahla spoločnosť thyssenkrupp tržby vo výške 41,5 mld. eur.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie MOL Group