Mestá a obce žiadajú mimoriadnu schôdzu a miliónové kompenzácie za energie, Čaputová má vraj „moc dohovoriť“ vláde

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Zuzana Čaputová
Prezidentka Zuzana Čaputová. Foto: archívne, SITA/Diana Černáková.
  • aktualizované 17. júla, 19:22

Združenie SK8 a Združenie miest a obcí Slovenska (ZMOS) vyzvali poslancov Národnej rady SR, aby podporili otvorenie mimoriadnej parlamentnej schôdze ku kompenzácii cien energií pre samosprávy, mestá a obce. Združenia trvajú na tom, aby zákonodarci hlasovali za predložené opatrenia.

ZMOS a SK8 zároveň adresovali prezidentke Zuzane Čaputovej list. Žiadajú o pomoc a urgentné stretnutie a vyzvali hlavu štátu k spolupráci. Zvolaním stretnutia by prezidentka podľa predsedu SK8 a Trnavského samosprávneho kraja Jozefa Viskupiča prejavila ochotu podporiť úsilie združení.

„Chcel by som vyzvať poslancov, aby zbytočne nepolitikárčili a mimoriadnu schôdzu využili na to, aby sa prostriedky na sanáciu mimoriadnych cien energií našli a aby našu požiadavku v parlamente podporili,“ uviedol Viskupič na pondelkovej tlačovej besede.

Prezidentka Zuzana Čaputová sa v utorok 18. júla stretne so zástupcami Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a Združenia SK8. Prezidentka tak rýchlo zareagovala na žiadosť zástupcov samospráv o stretnutie s cieľom riešiť vyplatenie kompenzácií zvýšených cien energií. V tlačovej správe o tom informovala Kancelária prezidenta SR.

Prezidentka príjme predsedov združení Jozefa Božika (ZMOS) a Jozefa Viskupiča (SK8) o 10:00 v Prezidentskom paláci. „Reakcia na tlačový brífing združení zo strany pani prezidentky sa dostavila rýchlo, čo združenia považujú za pozitívny signál urgentného riešenia,“ uviedol predseda ZMOS Jozef Božik.

Prioritou je nájdenie prostriedkov

Predseda ZMOS Jozef Božik uviedol, že v samosprávach žijú sympatizanti všetkých politických strán, preto by podľa neho poslanci nemali prihliadať na to, kto mimoriadnu schôdzu zvolal.

„Mimoriadne rokovanie parlamentu okamžite nevyrieši 108 miliónov eur preto, lebo ide o uznesenie, ktoré len ukladá úradníckej vláde odporúčanie, aby to, čo bolo sľúbené a schválené, vyplatila. Od prezidentky žiadame, aby sa do toho vložila preto, aby premiér Ľudovít Ódor bol ochotný predložiť skrátené legislatívne konanie do parlamentu,“ vysvetlil Božik.

Strana Smer – sociálna demokracia vyzbierala 30 podpisov potrebných na zvolanie mimoriadnej schôdze Národnej rady SR. Pod návrh sa okrem poslancov Smeru-SD podpísali aj nezaradení poslanci okolo Tomáša Tarabu (Život-NS). Schôdza sa uskutoční v piatok 21. júla. Strana sa prostredníctvom schôdze pokúsi požiadať úradnícku vládu, aby uvoľnila kompenzáciu 108 miliónov eur pre obce, mestá a samosprávy. Ak sa im finančne nepomôže, situácia sa podľa Smeru dramaticky zhorší.

Zároveň je toho názoru, že prezidentka Čaputová má tú „moc dohovoriť“ vláde, aby peniaze boli samosprávam vyplatené.

Úradnícka vláda nezaručí pomoc

Ministerstvo financií v tlačovej správe informovalo, že úradnícka vláda v súčasnosti nevie garantovať rozdiskutovanú pomoc pre samosprávy, ktorá bola garantovaná vládou Eduarda Hegera (Demokrati).

Predchádzajúca vláda navrhla v máji podpísať Memorandum o spolupráci pri riešení mimoriadnych dopadov aktuálnej energetickej a inflačnej krízy na slovenskú spoločnosť a na rozpočtové hospodárenie so združeniami územnej samosprávy.

V Memorande bola podľa rezortu uvedená pomoc pripravená ako jeden z návrhov na kompenzáciu výpadkov ich príjmov. „K podpisu Memoranda ani k uzavretiu dohody neprišlo, pričom uvedené finančné prostriedky nie sú v rámci rozpočtu verejnej správy na rok 2023 priamo vyčlenené pre územné samosprávy,“ informovalo ministerstvo.

Taktiež upozorňuje, že rozpočtová situácia na tento rok sa v súvislosti s ukončenou 90. a 94. schôdzou Národnej rady SR výrazne zmenila. Rezort financií sa chce zároveň vyhnúť problému, že na jeseň nebude vedieť nájsť v rozpočte potrebné zdroje na dôchodky či zdravotnícke výkony.

Uvedené odznelo aj na rokovaní predsedu vlády so zástupcami územnej samosprávy s tým, že po spracovaní očakávaného vývoja verejných financií sa vláda, v prípade pozitívnych správ, k tejto téme môže vrátiť. ZMOS a SK8 však začali hľadať alternatívne riešenie v parlamente, čo pre rezort financií znamená, že odišli od rokovacieho stola,“ dodáva ministerstvo.

Ódor prosí o zdržanlivosť

Premiér Ódor poprosil zástupcov územnej samosprávy o zdržanlivý postoj do 15. augusta. Vtedy by podľa premiéra malo byť zreteľnejšie vidieť, či zvýšia úspory aj na kompenzáciu cien energií pre mestá, obce a samosprávy.

„Niektoré záujmové združenia samospráv tieto veci pochopili, ako napr. Únia miest Slovenska. Iné to začali intenzívne politizovať. Tesne pred naším stretnutím, ktoré bolo avizované minulý týždeň, sa spojili s politickou opozíciou a poza náš chrbát organizovali mimoriadnu schôdzu Národnej rady SR,“ informoval Ódor.

Dodal, že si vecnú a konštruktívnu diskusiu takýmto spôsobom nepredstavuje, avšak je k dispozícii, aby sa vrátili „k stolu“ a riešili problémy.

Peniaze sú k dispozícii

Ešte ako predseda vlády som vyčlenil 200 miliónov eur na pomoc samosprávam, už takmer polovica z nich bola vyplatená za mojej vlády. Zvyšné peniaze sú k dispozícii, nachystané v schválenom štátnom rozpočte. Práve preto vyzývam úradnícku vládu, aby urýchlene rozhodla o ich vyplatení. Stačí na to jeden podpis,“ reagoval bývalý premiér Eduard Heger (Demokrati).

Odklad vyplatenia pomoci v tejto situácii podľa neho vytvára priestor pre populistov okolo Fica, ktorí túto tému zneužívajú v predvolebnej kampani.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Eduard HegerJozef BožikJozef ViskupičĽudovít ÓdorTomáš TarabaZuzana Čaputová
Firmy a inštitúcie DemokratiMF Ministerstvo financií SRNárodná rada SRSmer - SSDZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)