MAAE zabezpečí dlhodobú prítomnosť v okupovanej Zaporožskej elektrárni, Zelenskyj skritizoval šéfa agentúry Grossiho (video)

Zelenskyj a Grossi
Zľava: Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi. Foto: twitter.com

Generálny riaditeľ Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Rafael Grossi uviedol, že tím expertov zachová svoju prítomnosť v Zaporožskej jadrovej elektrárni na Ukrajine. Informoval o tom vo štvrtok večer prostredníctvom videa na sociálnej a mikroblogovacej sieti Twitter.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

V elektrárni ostalo päť expertov

„Ukončil som našu dlho očakávanú návštevu Zaporožskej jadrovej elektrárne. Práve som dokončil prvú revíziu kľúčových oblastí, ktoré sme chceli vidieť v rámci tohto prvého prístupu k celému zariadeniu. Samozrejme, stále je potrebné urobiť veľa. Môj tím zostáva. A čo je najdôležitejšie, zabezpečujeme dlhodobú prítomnosť MAAE,“ povedal Grossi.

Viacerí experti MAAE vrátane Grossiho už odišli z komplexu v Enerhodare, kde sa nachádza spomenutá elektráreň. Na mieste zostalo päť zamestnancov agentúry. Podľa ukrajinskej národnej spoločnosti na výrobu jadrovej energie Enerhoatom by tam mali zostať do 3. septembra.

Ruskí propagandisti

Najväčšia jadrová elektráreň v Európe je pod kontrolou okupantov a ruským vojakom slúži ako štít. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v nočnom videopríhovore k národu povedal, že podľa dohody mali tím expertov MAAE sprevádzať do elektrárne ukrajinskí a zahraniční novinári. Ruské sily tam však pustili iba ruských propagandistov.

„Žiaľ, predstavitelia MAAE nechránili zástupcov nezávislých médií. Dúfame, že misia napriek tomu vyvodí z okolností v elektrárni objektívne závery,“ povedal Zelenskyj.

Dodal, že najdôležitejšou vecou, ktorá by sa mala udiať, je demilitarizácia územia elektrárne a jej kontrola ukrajinskými pracovníkmi.

„To je cieľom ukrajinského a medzinárodného úsilia. A je zlé, že sme ešte nepočuli patričné výzvy z MAAE, hoci sme o tom hovorili s pánom Grossim na našom stretnutí v Kyjeve,“ dodal Zelenskyj.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rafael GrossiVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie MAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu