Spoločnosť HyProMag otvorila v nemeckom Pforzheime závod na separáciu a recykláciu magnetov zo vzácnych zemín. Ide o jej druhý komerčný závod na výrobu silných permanentných magnetov využívaných napríklad v elektromotoroch a veterných turbínach. Prvý takýto závod uviedla do prevádzky vo Veľkej Británii. Informovala o tom spoločnosť HyProMag USA.
Spracovanie magnetického odpadu
Zariadenie využíva technológiu Hydrogen Processing of Magnet Scrap, známu ako HPMS, ktorá umožňuje spracovanie magnetického odpadu a jeho opätovné využitie pri výrobe magnetov.

Drahé palivá a neistota na trhu zvyšujú záujem o elektromobily
Po úplnom uvedení do prevádzky má závod v Pforzheime ročne vyrábať približne 100 tonneodýmových magnetov. Neskôr sa má výroba zvýšiť približne na 350 ton ročne. Spoločnosť zároveň posudzuje ďalšie rozšírenie kapacity až na 750 ton ročne.
Recyklácia magnetov
Neodýmové magnety patria medzi kľúčové komponenty pre technológie využívané v energetike, priemysle a elektromobilite. Používajú sa najmä v elektromotoroch, generátoroch veterných turbín, elektronike a ďalších zariadeniach dôležitých pre rozvoj nízkouhlíkových technológií.

V rakúskom Wolkersdorfe nabíja elektromobily slnko. Aj vďaka technológii od Huawei
Recyklácia magnetov zo vzácnych zemín preto môže prispieť k zníženiu závislosti Európy od dovozu kritických surovín a komponentov z Číny a k posilneniu odolnosti dodávateľských reťazcov.












