Hurikán Harvey zvyšuje cenu benzínu v USA

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Ropa
Ilustračné foto pixabay.com

Odborníci sú presvedčení, že veľkoobchodná cena benzínu v krajine sa zvýši o 5 až 25 centov za galón.

Dočasné zatvorenie hlavných amerických ropných zariadení pri texaskom pobreží Mexického zálivu v dôsledku hurikánu Harvey podľa expertov fakticky zaručuje rast veľkoobchodnej ceny benzínu v USA. Odborníci sú presvedčení, že cena benzínu sa zvýši o 5 až 25 centov za galón. Ešte predtým, ako hurikán v piatok večer udrel na pevninu, sa evakuovali desiatky ropných plošín, uzavreli sa prinajmenšom tri rafinérie a aspoň dva petrochemické závody prerušili výrobu.

„Hlavným motorom toho, ako sa zvýši cena benzínu, bude množstvo zrážok v Houstone v najbližších troch dňoch,“ povedal v sobotu Andy Lipow, šéf konzultačnej firmy Lipow Oil Associates. Tom Kloza, analytik firmy Oil Price Information Service, predpovedá, že cena benzínu by mohla vzrásť až o 25 centov za galón, ale pravdepodobnejšie je zvýšenie v rozsahu 5 až 15 centov, ak hurikán nespôsobí na rafinériách trvalé škody.

Perspektíva prerušenia dodávok viedla k rastu veľkoobchodnej ceny benzínu v USA na úroveň 1,74 USD za galón, čiže najvyššie od apríla. Potom však cena v piatok ustúpila na zhruba 1,67 USD za galón.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať