Gerhard Schröder po kritike opúšťa potápajúcu sa loď, dá zbohom svojmu pôsobeniu v ruskom Rosnefte

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Gerhard Schröder
Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder. Foto: SITA/AP

Bývalý nemecký kancelár Gerhard Schröder plánuje odísť z dozornej rady ruskej štátnej energetickej spoločnosti Rosnefť, keďže silnie negatívna odozva na jeho vzťahy s Ruskom a ruským energetickým sektorom.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Koniec privilégiám

Sedemdesiatosemročný Schröder je vo firme Rosnefť predsedom dozornej rady. Spoločnosť v piatok informovala, že Schröder oznámil „nemožnosť pokračovania jeho kompetencií vo firme“.

Toto oznámenie prichádza deň po tom, ako nemeckí poslanci odhlasovali, že personál a chod Schröderovej kancelárie už nebudú platiť z financií nemeckých daňových poplatníkov.

Schröder, ktorý bol kancelárom v rokoch 1998 až 2005, sa v posledných mesiacoch dostával do čoraz väčšej izolácie pre svoju prácu pre ruské štátne energetické firmy. Okrem pôsobenia vo firme Rosnefť sa angažoval aj v projektoch plynovodov Nord Stream a Nord Stream 2.

Hájil ruské záujmy

Niekoľko týždňov pred začiatkom ruskej invázie na Ukrajinu ruská štátna plynárenská spoločnosť Gazprom uviedla, že Schrödera nominovala za člena svojho predstavenstva. Vymenovanie bolo naplánované na valné zhromaždenie Gazpromu na budúci mesiac.

Pred časom zo Schröderovej kancelárie odišlo niekoľko pracovníkov a bývalý kancelár sa stal terčom novej vlny kritiky zo strany bývalých politických spojencov po tom, ako ho denník The New York Times citoval, že masaker v meste Buča pri Kyjive „sa musí vyšetriť“, ale nemyslí si, že príkazy na zabíjanie ukrajinských civilistov prišli od ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý je jeho dlhodobým priateľom.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Gerhard Schröder
Firmy a inštitúcie GazpromRosnefť