Gazprom ukončil výstavbu plynovodu Nord Stream 2, projekt však vyvoláva množstvo kontroverzií

Nord Stream
Foto: ilustračné, SITA/AP

Ruský štátom kontrolovaný plynárenský gigant Gazprom v piatok uviedol, že dokončil výstavbu plynovodu Nord Stream 2 do Nemecka. Tento projekt vyvoláva mnoho kontroverzií, pričom proti nemu vystupujú predovšetkým Spojené štáty a Ukrajina.

Gazprom vo vyhlásení prostredníctvom aplikácie Telegram a s odvolaním sa na svojho generálneho riaditeľa Alexeja Millera skonštatoval, že výstavba Nord Stream 2 bola v piatok ráno „úplne dokončená“.

Silná geopolitická zbraň

Nord Stream 2 vlastní práve Gazprom a investovalo doň niekoľko európskych spoločností. Postavili ho pod Baltským morom a obchádza Poľsko a Ukrajinu, čo prinieslo námietky oboch týchto krajín.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskij nedávno označil Nord Stream 2 za silnú geopolitickú zbraň v rukách Ruska. Washington zasa dlhodobo tvrdí, že plynovod Nord Stream 2, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska do Nemecka, ohrozuje energetickú bezpečnosť Európy a poškodzuje spojencov ako Ukrajina či Poľsko, ktoré v súčasnosti profitujú z poplatkov za tranzit ruského plynu.

Podporovať budú Ukrajinu a Poľsko

Podľa dohody z 21. júla, ktorá umožnila dokončenie projektu Nord Stream 2 bez uvalenia amerických sankcií na nemecké subjekty, sa USA a Nemecko zaviazali bojovať proti akýmkoľvek ruským pokusom použiť plynovod Nord Stream 2 ako politickú zbraň.

Zároveň súhlasili, že budú podporovať Ukrajinu či Poľsko, ktoré plynovod obchádza, a to financovaním projektov v oblasti alternatívnej energie a jej rozvoja.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexej MillerVolodymyr Zelenskyj
Firmy a inštitúcie Gazprom