Azerbajdžan bude na Slovensko dodávať plyn cez Ukrajinu, Fico a Alijev sa dohodli na energetickej spolupráci (video)

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Robert Fico, Ilham Alijev
Reprofoto: FB, www.facebook.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Slovenský premiér Robert Fico a prezident Azerbajdžanu Ilham Alijev podpísali v utorok v Baku spoločnú deklaráciu o strategickom partnerstve medzi obomi krajinami. Obaja lídri diskutovali o spolupráci v oblasti obchodu, obrany a predovšetkým o energetike.

Azerbajdžan v súčasnosti exportuje plyn do ôsmich krajín a ja dúfam, že Slovensko bude deviatou krajinou,“ podotkol Alijev vo vyhlásení na spoločnej tlačovej konferencii s Ficom.

Posilnenie prepravy zemného plynu

Prevádzkovatelia národných plynárenských sústav Bulharska, Rumunska, Maďarska a Slovenska sa ešte vlani v apríli dohodli na posilnení prepravy zemného plynu z Azerbajdžanu pomocou existujúcej infraštruktúry svojich krajín, ktoré boli donedávna vysoko závislé od ruských energií.

Tento krok prišiel po tom, ako Európska únia a Azerbajdžan podpísali memorandum o porozumení o strategickom partnerstve v oblasti energetiky.

Spolupráca so Slovenskom a EÚ

Dúfame, že aj vďaka tomu bude môcť byť azerbajdžanský plyn prepravený na Slovensko. Na základe spolupráce so Slovenskom a Európskou úniou,“ poznamenal Alijev.

Podotkol, že kým v roku 2021 Azerbajdžan exportoval do Únie osem miliárd metrov kubických plynu, tento rok to bude až dvanásť miliárd.

Naším zámerom je, aby sme do roku 2025 dodali 20 miliárd metrov kubických plynu,“ zdôraznil azerbajdžanský prezident.

Ukážkový projekt

Fico poznamenal, že Slovensko chce nakupovať od Azerbajdžanu plyn a previezť ho cez Ukrajinu.

Oceňujem prístup ukrajinského predsedu vlády Šmyhaľa, ktorý povedal, že ak to bude azerbajdžanský plyn, lebo je zrejmé, že z politických a ekonomických dôvodov sa dnes nedá podpísať dohoda medzi Ukrajinou a Ruskom, že takúto myšlienku podporuje, čo by malo byť vzájomne prospešné pre Slovensko aj okolité krajiny, pre vás (Azerbajdžan), ale aj pre samotnú Ukrajinu, ktorá bude poskytovať tranzit plynu. Toto je projekt, ktorý môže byť ukážkový,“ skonštatoval Fico.

V prípade, ak sa vám nezobrazil zdieľaný obsah nad týmto textom kliknite sem

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Denys ŠmyhaľIlham AlijevRobert Fico
Firmy a inštitúcie EU Európska únia