Eustream dúfa, že poslanci zákon o dani z osobitnej stavby znovu neprijmú, v opačnom prípade zverejnia postup obrany

Plynovod Eustream
Foto: ilustračné, SITA/Martin Havran.

Spoločnosť Eustream, a. s., stále verí, že poslanci Národnej rady SR prehodnotia hlavou štátu vetovaný zákon o dani z osobitnej stavby a nebude opäť prijatý. Podľa člena predstavenstva a riaditeľa stratégie slovenského prepravcu zemného plynu Miroslava Bodnára, v prípade, že by bol tento zákon znovu prijatý, zverejnia postup, akým sa budú brániť.

Subjekty dosahujúce mimoriadne zisky

Z pohľadu investorského prostredia na Slovensku to bude vnímané negatívne, pretože ide o jeden vybraný subjekt a je to nesystémové opatrenie, ktoré sa ťažko odôvodňuje. Európska únia odporučila zdaňovanie subjektov, ktoré dosahovali mimoriadne zisky, ale nikto neodporúča zdanenie subjektov, ktoré sú krízou zasiahnuté,“ uviedol v utorok na stretnutí s médiami Bodnár.

Viac o téme: Energetická kríza

Generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič potvrdil, že s poslancami parlamentu o spomínanom zákone rokujú.

„Aj dnes (v utorok) sme boli na ústavnoprávnom výbore a plánujme ešte rokovať,“ priblížil s tým, že zákonodarcov chcú presvedčiť argumentmi o hospodárskej situácii spoločnosti v dôsledku energetickej krízy a poklesu zisku z prepravy ruského zemného plynu.

Eustream sa nachádza v ťažkom období

Eustream sa momentálne nachádza v ťažkom období svojho podnikania. Pokles dovozu ruského plynu do Európy sa prejavil v poklese tokov cez našu spoločnosť,“ upozornil Bodnár.

Pokým v roku 2019 sme prepravovali až 69 miliárd metrov kubických, v roku 2022 už len 26 miliárd metrov kubických a toky naďalej klesajú. Pokles sa prejavil aj na našej finančnej výkonnosti,“ dodal riaditeľ stratégie.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Ňukovič
Firmy a inštitúcie EustreamÚstavnoprávny výbor NRSR