Eustream bude prepravovať aj vodík, spoločnosť však musí najskôr pristúpiť k viacerým zmenám

rozvod tepla, potrubie, rozkopávky
Slovenský prepravca zemného plynu plánuje úpravy, vďaka ktorým bude technologicky pripravený vmiešavať do svojej siete do päť percent vodíka. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovenský prepravca zemného plynu, spoločnosť Eustream, bude od konca roka 2023 pripravený na prepravu obnoviteľných a nízkouhlíkových plynov. Spoločnosť plánuje úpravy, vďaka ktorým bude technologicky pripravená vmiešavať do svojej siete do päť percent vodíka.

Zamerať sa môžu na nové ciele

Pri súčasných prepravovaných objemoch to znamená, že Slovensko bude čoskoro pripravené prepravovať teoreticky viac ako dve miliardy metrov kubických vodíka ročne.

„Doposiaľ bola cieľom rozvoja našej siete najmä diverzifikácia trás, čo už bude po dokončení posledného chýbajúceho prepoja s Poľskom splnená úloha. V novej etape je našou prioritou podpora klimatických ambícií a príprava siete na nízkouhlíkovú ekonomiku. Najnovšia iniciatíva nám čoskoro umožní byť technologicky pripravení prepravovať spolu so zemným plynom aj vodík,“ povedal generálny riaditeľ Eustreamu Rastislav Ňukovič.

Plánujú aj vlastnú produkciu

Primiešavanie vodíka do zemného plynu (tzv. blending) je spôsob, ako čo najskôr umožniť prepravu a využívanie vodíka v existujúcej plynárenskej sieti. Tento systém má podľa plynárov potenciál napríklad pri uskladňovaní prebytočnej energie vyrobenej z obnoviteľných zdrojov.

Eustream zároveň plánuje aj vlastnú produkciu zeleného vodíka z obnoviteľných zdrojov, ktorý bude využívať na pohon kompresorov a postupnú dekarbonizáciu vlastnej prevádzky. Prvý takýto pilotný projekt je naplánovaný pre najväčšiu kompresorovú stanicu Veľké Kapušany s plánom spustenia výroby vodíka v roku 2023.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Ňukovič
Firmy a inštitúcie Eustream