Eustream a Gaz-System prepojili prvýkrát v histórii plynárenské prepravné siete Slovenska a Poľska (foto)

Eustream
Hraničný zvar je symbolom významného pokroku prác na oboch stranách hranice. Foto: Eustream

Spoločnosti Eustream a Gaz-System sa 3. augusta stretli na poľsko-slovenskej hranici pri tzv. „zlatom zvare“ na prepojovacom plynovode Poľsko – Slovensko.

Symbol významného pokroku prác

Ako informuje Eustream, prvý raz v histórii sa tak priamo prepojili plynárenské prepravné siete oboch krajín. Nový plynovod bude tvoriť dôležitú časť európskeho prioritného koridoru severojužných plynárenských prepojení „Hraničný zvar je symbolom významného pokroku prác na oboch stranách hranice,“ povedal generálny riaditeľ Eustream Rastislav Ňukovič.

Ako doplnil predseda predstavenstva Gaz-System Tomasz Stępień, prepojenie plynárenských systémov Poľska a Slovenska prispeje k posilneniu regionálnej bezpečnosti dodávok zemného plynu. „Práce sú dokončené na viac ako 90 percent. Dokončiť investíciu a spustiť plynovod plánujeme v súlade s termínmi oznámenými trhu, teda v prvom kvartáli roka 2022,“ skonštatoval.

Dlhý je 164 kilometrov

Prepojovací plynovod Poľsko-Slovensko má celkovú dĺžku približne 164 km. Na poľskej strane má plynovod dĺžku 61,3 km. Dĺžka slovenskej časti je 103 km od štátnej hranice po kompresorovú stanicu Veľké Kapušany.

Po dokončení bude mať plynovod prepravnú kapacitu 4,7 mld. metrov kubických v smere na Slovensko a 5,7 mld. metrov kubických v smere do Poľska.

Medzi hlavné ciele nového prepojenia patrí diverzifikácia trás a zdrojov zemného plynu, zvýšenie bezpečnosti dodávok a tiež posilnenie integrovaného a likvidného trhu so zemným plynom.

Eustream
Eustream a Gaz-System sa stretli a poľsko-slovenskej hranici pri tzv. „zlatom zvare“ na prepojovacom plynovode Poľsko – Slovensko. Foto: Eustream
Eustream
Generálny riaditeľ Eustream Rastislav Ňukovič (vľavo) a predseda predstavenstva Gaz-System Tomasz Stępień (vpravo). Foto: Eustream

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Rastislav Ňukovič
Firmy a inštitúcie Eustream