Európska komisia schválila Litve štátnu pomoc na výstavbu elektrárne

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektráreň Eggborough
Ilustračné foto wikimedia.org

Európska komisia súhlasila s tým, že litovská vláda čiastkou 150 mil. eur podporí výstavbu kogeneračnej elektrárne na produkciu elektriny a tepla.

Európska komisia (EK) schválila štátnu pomoc v sume 150 mil. eur, ktorú Litva chce poskytnúť na výstavbu kogeneračnej elektrárne vo Vilniuse. EK o tom informovala v pondelok vo vyhlásení, ktoré zverejnila na svojej internetovej stránke. Výstavbu elektrárne bude financovať Európska investičná banka (EIB) prostredníctvom Európskeho fondu pre strategické investície (EFSI). Súčasťou financovania bude aj štátna pomoc.

Kogeneračná elektráreň bude produkovať elektrinu pre litovskú elektrárenskú sieť a teplo pre systém centrálneho vykurovania vo Vilniuse. Závod budú tvoriť dve prevádzky, pričom palivom pre jednu z nich bude nerecyklovateľný komunálny odpad a druhá bude ako palivo používať biomasu. Prevádzka spaľujúca komunálny odpad dokáže produkovať 18 MW elektriny a 53 MW tepla. Jednotka využívajúca biomasu bude mať kapacitu na výrobu 70 MW elektriny a 174 MW tepla.

„Litovský projekt na vybudovanie kogeneračnej elektrárne vyrábajúcej elektrinu a teplo vo Vilniuse je v súlade s našimi pravidlami pre štátnu pomoc a je na prospech litovských občanov a životného prostredia,“ uviedla eurokomisárka pre hospodársku súťaž Margrethe Vestagerová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia