Regulačný úrad nevedel vylúčiť, že sa ceny energií ešte môžu zvyšovať aj počas roka.
Koncom prvého polroka zvyknú niektorí dodávatelia energií prehodnocovať svoje ceny za dodávku elektriny či plynu. V prípade veľkých zmien pri jednotlivých položkách, ktoré tvoria koncové ceny energií, následne požiadajú Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) o zmenu cien od začiatku júla. Domácnosti, ako aj malé a stredné podniky sa tentokrát nemusia pripraviť na zvyšovanie cien energií od polovice roka. Regulátor totiž neeviduje zo strany dodávateľov návrh na cenové konanie. „Neevidujeme žiadne takéto cenové návrhy,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.
Čo nás čaká tento rok?
Regulačný úrad nateraz nechcel prejudikovať, či by sa mohli meniť ceny elektriny, plynu, tepla či vodného a stočného smerom nahor ešte počas tohto roka. „Nikdy vopred nekomentujeme výsledok cenových konaní a to ani v hypotetickej rovine,“ zdôraznil Igaz. Regulátor však upozorňuje, že ceny komodít na svetových trhoch stále rastú. „Pravdou však je, že cena energetických komodít na svetových trhoch stále rastie. Dlhodobo rastie aj cena emisných povoleniek, čo by mohlo mať vplyv na cenu elektriny a tepla,“ upozornil Igaz.
Začiatok roka
Ceny energií sa naposledy menili začiatkom tohto roka. Ceny elektriny sa v priemere zvýšili o 5,66 %, ceny plynu o 5,67 % a ceny tepla o 4,7 %. Dôvodom zvyšovania cien energií bol najmä vývoj cien komodít na svetových trhoch, keď ceny elektriny stúpli o vyše 27 %, ceny plynu o viac ako 24 % a emisné povolenky zdraželi o 222 %.
Za elektrinu si tak v súčasnosti domácnosti mesačne priplatia od 60 centov až po 7 eur. Za plyn v závislosti od kategórie odberu a od toho, od koho odoberajú plyn, si domácnosti priplatia mesačne od 91 centov do 5,31 eura. Dodávka tepla a teplej vody je mesačne drahšia v priemere o 1,85 eura.