Energetická spoločnosť GGE mení majiteľa, na slovenský trh prichádza česká skupina

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
High voltage post. Elektrická sieť
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com/photos
Tento článok pre vás načítala AI.

Spoločnosť GGE, ktorá patrí medzi popredných výrobcov a distribútorov elektriny a tepla na Slovensku, má nového majiteľa. Česká energetická spoločnosť UCED, ktorá patrí do portfólia českej skupiny Creditas, definitívne získala 100-percentný podiel v GGE.

Predávajúcim bola spoločnosť Infracapital, investičná časť britskej spoločnosti M&G Plc. Akvizíciu už skôr schválili slovenský Protimonopolný úrad SR a český Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). Cenu transakcie strany nezverejnili.

Investičná príležitosť

Akvizícia je veľkou investičnou príležitosťou a má pre nás výrazný synergický efekt. S paroplynovými zdrojmi a distribúciou energie máme z Česka bohaté skúsenosti a chceme ich ďalej rozvíjať v regióne strednej Európy. Tešíme sa na spoločné zdieľanie skúseností a know-how so skupinou GGE,“ uviedol investičný riaditeľ UCED Richard Holešinský.

Súčasťou akvizície nie je poľská dcérska spoločnosť Duon. GGE patrí medzi popredné slovenské energetické skupiny. Jej sieť pokrýva 213 megawattov v oblasti tepla a viac než 70 megawattov v oblasti elektriny.

Investuje do rôznych oblastí energetického priemyslu, od výroby elektriny a tepla cez distribúciu až po dodávky. GGE má viac než 90 kilometrov tepelných rozvodov a venuje sa budovaniu a prepojovaniu lokálnych distribučných sietí.

Veľký potenciál

Jej paroplynová tepláreň v Považskej Bystrici je jedným z najväčších zdrojov založených na kombinovanej výrobe elektriny a tepla na Slovensku.

Vo vzájomnej spolupráci s energetickou skupinou UCED vidíme veľký potenciál. Veríme, že povedie k ďalšiemu posilneniu našej pozície na Slovensku,“ dodal generálny riaditeľ GGE Jan Vymazal.

Skupina Creditas pôsobí v energetike od roku 2013. Jej energetická divízia UCED je jedným z najväčších distribútorov elektriny v Českej republike. Distribučné sústavy zásobujú energiou viac než 7-tisíc stálych odberateľov, patria k nim priemyselné podniky, logistické centrá, administratívne budovy, ale tiež rezidenčné štvrte. Vďaka akvizíciám veľkých energetických zdrojov sa popri distribúcii zameriava aj na výrobu elektriny či tepla a ekologické zdroje. V roku 2023 dosiahla EBITDA skupiny viac než 2,2 miliardy CZK. UCED má ambíciu stať sa lídrom decentralizovanej energetiky v Českej republike. Do roku 2030 plánuje vybudovať energetický blok s výkonom 1 000 megawattov.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jan Vymazal
Firmy a inštitúcie GGEPMÚ Protimonopolný úrad SR