Energetická kríza sa neskončila, podľa zamestnávateľov hrozí niečo omnoho horšie

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Priemysel, energia, elektrina, euro
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com
Tento článok pre vás načítala AI.

Energetická kríza sa neskončila. Upozorňujú slovenskí zamestnávatelia združení v Republikovej únii zamestnávateľov (RÚZ).

Ako uviedol po stretnutí s ministrom hospodárstva prezident RÚZ Miroslav Kiraľvarga, podniky sa aj dnes obávajú, či budú mať dostatok energií pre svoju výrobu.

Energetická kríza sa neskončila. To, čo nás čaká, môže byť ešte horšie, ako čo sme prežili,“ povedal Kiraľvarga.

Veľké dekarbonizačné projekty

Minister hospodárstva Peter Dovhun je presvedčený, že v najbližšom období sa slovenský priemysel o dostatku energií nemusí obávať. „To na čom pracujeme je diverzifikácia plynu. Podľa informácií, ktoré mám, máme aj v plynových zásobníkoch aj v kontraktoch na ďalšiu zimu ako aj na ďalší rok dostatok plynu,“ dodal Dovhun.

Čo sa týka elektrickej energie, v prípade, že bude podľa ministra Dovhuna dostatok zemného plynu v Európe na výrobu elektriny, tak by mala mať aj dostatok elektriny na tento aj ďalšie roky.

V budúcnosti však podľa Dovhuna to už bude ťažšie s dostatkom elektriny v únii, keďže európsky priemysel čaká implementácia veľkých dekarbonizačných projektov. „Slovensko aj Európa bude potrebovať oveľa väčšie množstvo elektriny. Výhoda Slovenska je, že máme dobre nastavený druhý najmenší emisne zaťažený energetický mix,“ doplnil Dovhun.

Nové zdroje na výrobu elektriny

Slovensko podľa ministra musí už myslieť aj na výstavbu nových zdrojov na výrobu elektriny na svojom území. Aké zdroje a koľko by mohlo v blízkej budúcnosti na Slovensku vzniknúť, nateraz minister nechcel konkretizovať.

Všetko bude záležať podľa scenárov, ktoré načrtne Slovenská elektrizačná prenosová sústava. „To sú veci, na ktorých pracujeme,“ konštatoval Dovhun. Zamestnávatelia sa pýtali dočasne povereného ministra aj na budúcnosť v kompenzáciách za drahé energie. V súčasnosti existuje osem kompenzačných schém, vďaka ktorým odberatelia aj priemyselní dostávajú od štátu podporu.

Kompenzácie sú do konca septembra. Pýtam sa čo ďalej?,“ podotkol Kiraľvarga. „Dajte nám ešte pár týždňov, aby sme predstavili, ako naložíme s touto otázkou,“ dodal Dovhun s tým, že meniť sa bude možno pre podnikateľov tarifa za systémové služby.

Ako na záver dodal predseda Výboru európskych záležitostí a zahraničných vzťahov RÚZ Michal Pintér, Slovensko ako aj Európska únia momentálne stojí v energetike pred zelenými a digitálnymi výzvami. „Pri nesprávnom nastavení však môže byť Európa ešte zraniteľnejšia, ako v minulosti,“ uzavrel Pintér.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Michal PintérMiroslav KiraľvargaPeter Dovhun
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaRUZ Republiková únia zamestnávateľovSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava