Energetici dokončili výstavbu elektrickej siete v Liptovskej Štiavnici

Elektrina, káble
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.

Stredoslovenská distribučná (SSD) dokončila výstavbu elektrickej siete pre novovznikajúcu obytnú časť v obci Liptovská Štiavnica (okres Ružomberok). Ako informoval hovorca SSD Miroslav Gejdoš, vybudovanie infraštruktúry pre plánované pripojenie ôsmich desiatok rodinných domov k distribučnej sústave stálo 270-tisíc eur.

Kiosková trafostanica

Pre lokalitu Na stráni vybudovala SSD podzemné káblové vedenie nízkeho napätia v celkovej dĺžke asi dva a pol kilometra.

„Napájať ho bude nová kiosková trafostanica zásobovaná podzemnou prípojkou z neďalekého vzdušného vedenia vysokého napätia. Energetici uložili k elektrickým rozvodom pre prípadné využitie v budúcnosti aj optickú chráničku,“ uviedol Gejdoš.

Kolaudačné rozhodnutie

Samotnú fyzickú realizáciu už majú energetici kompletne za sebou, ale majitelia pozemkov musia byť ešte trpezliví.

„Podmienkou oficiálneho spustenia rozšírenej siete je kolaudačné rozhodnutie. Ak pôjde všetko bez problémov, mohli by sme ho dostať do konca augusta tohto roka,“ vysvetlil projektový manažér SSD Jakub Jaseň.

SSD je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja.

Spravuje viac ako 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú viac ako 780-tisíc domácností a firiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Jakub JaseňMiroslav Gejdoš
Firmy a inštitúcie Stredoslovenská distribučná (SSD)