Elektrina z obnoviteľných zdrojov je na vzostupe, lídrom v Európe zostáva náš sused

Zelená elektrina, žiarovka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Elektrina z obnoviteľných zdrojov je v Európskej únii (EÚ) na vzostupe. Výroba elektriny z obnoviteľných zdrojov energie sa v absolútnom vyjadrení v období rokov 2020 – 2021 zvýšila takmer o päť percent.

Oživenie ekonomiky

Zvýšila sa však aj hrubá spotreba elektriny, najmä pre oživenie ekonomiky po zrušení pandemických obmedzení, v dôsledku čoho sa podiel obnoviteľných zdrojov energie na hrubej spotrebe elektriny v EÚ zvýšil iba o 0,1 percentuálneho bodu, z 37,4 percenta v roku 2020 na 37,5 percenta v roku 2021. Na svojej webstránke o tom informuje štatistický úrad EÚ Eurostat.

Najväčší podiel na produkcii elektriny z obnoviteľných zdrojov mali veterné elektrárne a hydroelektrárne, na ktoré pripadali viac ako dve tretiny výroby (37 % a 32 %).

Obnoviteľné zdroje

Zostávajúca jedna tretina zahŕňala solárnu energiu (15 %), tuhé biopalivá (7 %) a ďalšie obnoviteľné zdroje. Najrýchlejšie expandujúcim zdrojom obnoviteľnej energie je solárna, ktorá v roku 2008 predstavovala len jedno percento elektriny spotrebovanej v EÚ.

V roku 2021 boli vyrobené z obnoviteľných zdrojov viac ako tri štvrtiny hrubej spotreby elektriny v Rakúsku (76,2 %) a Švédsku (75,7 %). Rakúsko sa spoliehalo najmä na hydroelektrárne, Švédsko okrem nich aj na veterné elektrárne.

V Dánsku prevažovala veterná energia

Vysokú spotrebu elektriny z obnoviteľných zdrojov mali následne Dánsko (62,6 %, prevažne veterná energia), Portugalsko (58,4 %, veterná a hydroenergia) a Chorvátsko (53,5 %, prevažne hydroenergia).

Členské štáty s najmenším podielom obnoviteľnej energie boli Malta (9,7 %), Maďarsko (13,7 %), Luxembursko (14,2 %), Česko (14,5 %) a Cyprus (14,8 %). Na Slovensku bol podiel elektriny z obnoviteľných zdrojov 22,4 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaEurostat