Elektrina už pokorila hranicu 150 eur za megawatthodinu, ceny plynu na trhoch klesajú tiež

Elektrina, peniaze
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Trhové ceny elektriny aj plynu klesajú. Počas minulého týždňa trhové ceny elektriny klesli pod hranicu 150 eur za megawatthodinu a ceny plynu dosiahli úroveň 30 eur za megawatthodinu.

Na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) sa plyn na budúci rok predával v piatok zhruba za 30 eur za megawatthodinu. Začiatkom minulého týždňa si ho pritom obchodníci mohli na spomínanom trhu zadovážiť aj za takmer 32 eur za megawatthodinu. Pred vyše týždňom zaplatili obchodníci za plyn 37 eur za megawatthodinu.

Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, elektrina s dodávkou na Slovensko v budúcom roku sa v piatok predávala za 146 eur za megawatthodinu. Koncom predchádzajúceho týždňa bola pritom cena ešte na úrovni 154 eur za megawatthodinu.

Na konci augusta minulého roka hodnota plynu na trhu TTF dosahovala rekordné úrovne zhruba 313 eur za megawatthodinu. Elektrina dosiahla rekord na pražskej burze vlani 26. augusta, keď sa jej cena vyšplhala na 1 001 eur za megawatthodinu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom