Elektrická sieť v Kalifornii má za sebou prelomovú noc, batériové úložiská boli po prvýkrát najväčším zdrojom elektriny

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina
Foto: ilustračné, Getty Images
Tento článok pre vás načítala AI.

Elektrická sieť v americkom štáte Kalifornia v utorok v noci zažila mimoriadnu udalosť, keď sa batériové úložiská po prvýkrát stali najväčším zdrojom jej dodávok.

Kalifornská sieť je pritom jedna z najväčších na svete. Informuje o tom portál venujúci sa čistým zdrojom energie RenewEconomy.com.au.

Výkon prekročil 6 gigawattov

Na míľnik v Kalifornii podľa portálu upozornila skupina energetických analytikov a dátových nadšencov na sociálnej sieti X. Jeden z nich, Joe Deely, poznamenal, že výkon batériových úložísk vo večernej špičke prvýkrát prekročil 6 gigawattov (GW).

Batériové úložiská tak predbehli plyn, vodné, jadrové a obnoviteľné zdroje ako najväčší zdroj dodávok na zhruba dve hodiny vo večernej špičke.

Podľa údajov sledovača Grid Status bol maximálny výkon z batériových úložísk o 20:10 miestneho času, a to 6 177 megawattov (MW). Bol takmer o jedno percento vyšší ako predchádzajúci kalifornský maximálny výkon 5 625 MW z 15. februára tohto roku.

Zaznamenali niekoľko rekordov

Pre porovnanie pred piatimi rokmi bol podľa Grid Status rekordný výkon batériových úložísk len 120 MW.

Kalifornská rozvodná sieť v ostatných týždňoch zaznamenala niekoľko rekordov, píše RenewEconomy.

Z 38 uplynulých dní až počas 30 zabezpečovali obnoviteľné zdroje energie 100 percent dopytu v rozsahu od 15 minút do šiestich hodín. Pred šiestimi dňami zas padol nový rekord vo výrobe solárnej energie pre verejnosť, a to 17,786 GW.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať