Energie zdražejú podľa Združenia dodávateľov energií pre všetky kategórie zákazníkov, vrátane domácností.
Vzhľadom na očakávaný rast cien energií by mali domácnosti po ich zvýšení kontaktovať svojho dodávateľa a dohodnúť si s ním vyššiu výšku mesačnej zálohovej platby. Odporúča to Združenie dodávateľov energií (ZDE). „Hoci sa zdraženie elektriny aj plynu dotkne všetkých domácností bez ohľadu na to, od ktorého dodávateľa energie odoberajú, nie všetci dodávatelia musia automaticky navrhnúť svojim zákazníkom úpravu výšky zálohovej platby. Preto odporúčame kontaktovať svojho dodávateľa a dohodnúť si vyššiu výšku mesačnej zálohovej platby. Je to jediný spôsob, ako sa priebežne poistiť proti budúcim nedoplatkom za energie,“ uviedol predseda ZDE Michal Hudec.
Maximálny zisk
Energie zdražejú podľa združenia pre všetky kategórie zákazníkov, vrátane domácností. Dôvodom nárastu cien elektriny či plynu je nárast veľkoobchodných cien komodít na svetových trhoch. Kým Úrad pre reguláciu sieťových odvetví SR (ÚRSO) počítal pri výpočte tohtoročných cien elektriny s veľkoobchodnou cenou 31,77 eura za megawatthodinu, pre budúci rok by to už malo byť 40,49 eura za megawatthodinu. Čiže v prípade elektriny ide o nárast o 27,45 %. Pri plyne použil regulátor pri výpočte tohtoročných cien za dodávky veľkoobchodnú cenu na úrovni 16,29 eura za megawatthodinu, pri budúcich cenách to už je 18,9 eura za megawatthodinu. Nárast o približne 16 %. Pre úplnosť treba dodať, že veľkoobchodná cena komodity tvorí zhruba 30 % z koncovej ceny elektriny a približne 60 % z koncovej ceny plynu.
Finálna maloobchodná cena komodity je len jednu zo zložiek celkovej koncovej ceny elektriny alebo plynu, ktorú domácnosť platí na faktúre. V cenovom konaní pripočíta regulátor do cien ešte určené korekčné koeficienty, distribučné a prenosové poplatky, ako aj ďalšie oprávnené náklady a regulovanú mieru zisku. Ako informoval Hudec, maximálny možný zisk z dodávky elektriny domácnostiam predstavuje 3 eurá za megawatthodinu a maximálny možný zisk z dodávky plynu domácnostiam sú 2 eurá za megawatthodinu. „Ak veľkoobchodná nákupná cena komodít rastie, neznamená to, že dodávateľ elektriny a plynu môže zarobiť viac, ako sú vyššie uvedené absolútne stropy pre zisk,“ dodal Hudec.
ZDE dlhodobo upozorňuje na podhodnotenie niektorých uznaných nákladov vstupujúcich do určenia maximálnych regulovaných cien. „V praxi sa tak deje, že dodávateľ sa k vyššie uvedeným maximálnym ziskom na konci dňa nepribližuje, nakoľko z neho musí “dotovať“ neuznanú časť iných nákladov, ktoré s dodávkou elektriny a plynu pre domácnosti preukázateľne súvisia,“ zdôraznil Hudec.
Treba šetriť
Združenie dodávateľov energií upozorňuje, aby sa každá domácnosť snažila porozumieť svojej spotrebe energií a tam, kde to prináša ekonomický zmysel v podobe reálnej návratnosti, prijala opatrenia na úsporu, respektíve zníženie svojej celkovej spotreby. „Najlacnejšia energia je tá, ktorá sa neodoberie a súčasne energia, ktorou neplytváme, je i tá najšetrnejšia k životnému prostrediu,“ uzavrel Hudec.