Do elektrizačnej sústavy Slovenska sa môže pripojiť až dvojnásobne viac lokálnych zdrojov, oznámilo ministerstvo

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Veterná elektráreň, elektrina
Foto: ilustračné, Getty images

Do slovenskej elektrizačnej sústavy je možné tento rok pripojiť dvojnásobne viac lokálnych zdrojov. Ministerstvo hospodárstva SR (MH) zvyšuje výkon lokálnych zdrojov, ktorý je možné v tomto roku pripojiť do sústavy o dodatočných 60 megawattov.

„Veľký záujem o zelené lokálne zdroje, vďaka ktorým si odberatelia môžu pokryť vlastnú spotrebu elektriny, nás teší. Zdvojnásobujeme preto ich inštalovaný výkon, ktorý je možné tento rok pripojiť, na celkových 119 megawattov,“ informoval štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek.

Najväčšia časť novo určeného inštalovaného výkonu vo výške 26 megawattov je určená pre stredné Slovensko, kde už bol dosiaľ pridelený limit vyčerpaný. Čím viac elektriny si dokáže domácnosť, živnostník alebo firma vyrobiť v lokálnom zdroji, tým menej elektriny musí nakúpiť od dodávateľa. Navyše do výšky 1 000 megawatthodín vyrobenej a spotrebovanej elektriny ušetrí na platbe tarify za prevádzkovanie systému.

„U seba nespotrebovanú elektrinu tiež môže prevádzkovateľ lokálneho zdroja predávať obchodníkovi, respektíve dodávateľovi elektriny, čo pre neho predstavuje ďalší potenciálny zdroj príjmu,“ dodal Galek.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie Ministerstvo hospodárstva