Na Slovensku sa vlani vyrobilo viac ako 30 TWh elektriny, výroba vodných elektrární najviac prosperovala v máji

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Elektrina, žiarovka
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Na Slovensku sa vlani vyrobilo viac ako 30 terawatthodín elektriny. Podľa predbežných dát štátnej Slovenskej elektrizačnej prenosovej sústavy (SEPS), spotreba elektriny na Slovensku vlani medziročne rástla až na 30,9 terawatthodín, teda o viac než 5 %. Na pokrytie spotreby tak muselo Slovensko doviezť zo zahraničia 0,727 terawatthodín (TWh) elektriny.

Viac ako 19 terawatthodín elektriny, teda zhruba 64 % všetkej elektriny vyrobenej na Slovensku, bolo zo Slovenských elektrární. Po očistení o vlastnú spotrebu spoločnosť dodala do siete vyše 17 terawatthodín elektriny.

Atómové elektrárne vyrobili viac elektriny

Najmä vďaka jadrovým elektrárňam najväčší výrobca elektriny na Slovensku dodal do siete až 94 % elektriny bez emisií oxidu uhličitého. Slovenské elektrárne v minulom roku vyrobili o 0,34 terawatthodín viac elektriny ako rok predtým. Podľa podniku, rozdiel zapríčinila pandémia.

Vďaka investíciám do zvyšovania účinnosti blokov inštalovaný výkon slovenských jadrových elektrární vlani prekročil 2 000 megawattov. Atómky v Mochovciach a v Jaslovských Bohuniciach vyrobili v porovnaní s rokom 2020 o približne 2 % viac elektriny.

Rekordná bezemisná výroba elektriny

Rok 2021 bol z pohľadu hydrologických pomerov priemerný. „V prvých mesiacoch roka 2021 bola výroba vodných elektrární výrazne nad plánom. Snehové zásoby sa v pravidelných vlnách oteplenia topili, čo sme dokázali energeticky efektívne využiť. Najvyššia výroba z vody bola počas chladného a mokrého mája,“ uviedol vedúci optimalizácie nasadzovania zdrojov Slovenských elektrární Ján Mazánik.

Situácia sa zhoršila na jeseň, ktorá bola na zrážky veľmi chudobná. Výroba elektriny z vody bola v závere roka veľmi nízka.

Na čistej dodávke do siete zo Slovenských elektrární mala výroba z uhlia podiel 6,1 %. Po spustení tretieho bloku Atómovej elektrárne Mochovce a po ukončení výroby v hnedouhoľných Elektrárňach Nováky v roku 2023 Slovenské elektrárne predpokladajú dosiahnutie rekordnej bezemisnej výroby elektriny.

Slovenské elektrárne prevádzkujú dva mochovské jadrové bloky a dva jadrové bloky v Jaslovských Bohuniciach. Okrem toho vyrábajú elektrinu aj prostredníctvom 31 vodných elektrární, dvoch tepelných v Novákoch a vo Vojanoch a dvoch fotovoltických elektrární. Ich celkový výkon ku koncu roka 2021 bol 4 143,8 megawattov.

Spoločnosť má dvoch akcionárov. Majoritným akcionárom je spoločnosť Slovak Power Holding B.V. (SPH), vlastniaca podiel na základnom imaní vo výške 66 %. V SPH vlastnia 50 % podiel na základnom imaní spoločnosť EP Slovakia B.V. (dcérska spoločnosť skupiny EPH) a zvyšných 50 % patrí spoločnosti Enel Produzione S.p.A (dcérska spoločnosť skupiny Enel). Minoritným akcionárom Slovenských elektrární s podielom na základnom imaní 34 % je Slovenská republika, v mene ktorej koná Ministerstvo hospodárstva Slovenskej republiky.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Ján Mazánik
Firmy a inštitúcie Enel Produzione S.p.AEP Slovakia B.V.MH Ministerstvo hospodárstva SRSE Slovenské elektrárneSEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústavaSlovak Power Holding B.V.