Čo prinesú voľby v energetike a čo to bude asi štát? (komentár)

Energetika
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com.
Tento článok pre vás načítala AI.

Nie, v nadpise nejde o preklep. Štát a jeho pozícia v energetike sú pre väčšinu programov politických strán kľúčové. Je preto legitímne sa pýtať, čo to znamená pre nás, daňových poplatníkov a tiež pre trh, o ktorom sa hovorí, že je aj napriek pomerne silnej regulácii, stále liberalizovaný a otvorený.

To škaredé slovo na „L“

Takmer všetky relevantné politické strany hovoria o potrebe posilniť pozíciu štátu v energetických podnikoch. Od zoštátnenie, cez odkup podielov, zákaz ďalšej privatizácie až po vytvorenie štátneho energetického holdingu či dokonca zriadenie spoločného nákupcu energií pre celý štátny a verejný sektor.

Viac o téme: Predčasné voľby na Slovensku 2023

Áno, je pochopiteľné, že po udalostiach z ostatných dvoch rokov štát považuje energetiku za strategické odvetvie, ktoré chce mať pod kontrolou a riadiť ho.

Nie je ale úplne zrejmé, čo to má znamenať pre ďalší vývoj trhu. Respektíve, či autori týchto téz mysleli na pôvodnú myšlienku liberalizácie trhu, a to ponúknuť zákazníkovi možnosť výberu. Zjednodušene povedané –  čím silnejší štát, tým menej liberalizácie, a tým menej výberu pre odberateľov.

Silná ruka regulátora

Štát má k dispozícii regulačný rámec. Potiaľto je všetko v poriadku. Pokiaľ ale chcú vládnuce politické strany po voľbách reguláciu „využiť“ či nedajbože „zefektívniť“, začína to smrdieť.

Regulácia by totiž nemala reagovať na akokoľvek legitímne potreby vládnucej garnitúry. Regulácia je systém pravidiel, nie nástroj, a ako taká musí byť predovšetkým transparentná, predvídateľná a pre všetkých férová.

Komu sa zelení…

Všetky relevantné či príčetné politické strany tlieskajú obnoviteľným zdrojom a chcú podporovať ich rozvoj. Zároveň je potešiteľné, že v takmer rovnakej miere drukujú jadru.

Otázne je, či ich deklarovaný vstup do výstavby nových zdrojov, či už štvrtého bloku alebo nového zdroja na východe, je treba vyhodnotiť ako príležitosť alebo hrozbu. Pamätajme na štátnu nemocnicu či diaľnice.

Dobre nevyužitá prihrávka od ÚRSO?

Pred niekoľkými týždňami Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) zverejnil návrh definície energetickej chudoby, ktorý, čuduj sa svete, nekomentovala žiadna politická strana.

Samozrejme, je možné, že v zápale boja o voliča tento dokument prehliadli. Alebo možno politici dospeli k poznaniu, že touto témou sa voľby nevyhrajú.

Ktorá politická strana nájde odvahu hovoriť o tom, v akých častiach (marginalizovaných) spoločnosti nájdeme najviac energetickej chudoby?

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví