Českej jadrovej elektrárni Dukovany bude od budúceho roku dodávať jadrové palivo americká firma Westinghouse

Jadrová elektráreň Dukovany
Česká jadrová elektráreň Dukovany. Foto: archívne, SITA/AP

Americká spoločnosť Westinghouse, ktorá má výrobný závod vo Švédsku, bude od roku 2024 dodávať jadrové palivo pre českú jadrovú elektráreň Dukovany.

Doteraz palivo pre typ reaktorov v tamojšej elektrárni ako jediná na svete vyrábala a elektrárni Dukovany dodávala ruská spoločnosť TVEL.

Temelín má aj Francúzov

Po vypuknutí vojnového konfliktu na Ukrajine v minulom roku česká energetická skupina ČEZ z bezpečnostných dôvodov hneď začala rokovania, aby našla nového dodávateľa.

Spoločnosť Westinghouse urýchlila vývoj a zmluvu o dodávkach s firmou ČEZ podpísala v stredu. Skupina ČEZ o tom informovala na svojej internetovej stránke.

Už v máji minulého roka spoločnosť ČEZ vybrala nových dodávateľov palivových súborov pre jadrovú elektráreň Temelín. Dodávky od americkej firmy Westinghouse a francúzskej spoločnosti Framatome sa začnú tiež v roku 2024.

„Zabezpečenie západného dodávateľa palivových súborov pre Dukovany je významným krokom nielen pre českú energetiku ale aj pre celú Českú republiku. Ďalej sa výrazne posilňuje energetická bezpečnosť,“ uviedol predseda predstavenstva a generálny riaditeľ skupiny ČEZ Daniel Beneš.

Zásoby majú na tri roky

„Vážime si spoluprácu so spoločnosťou ČEZ a sme aj naďalej úplne odhodlaní podporovať jej politiku diverzifikácie dodávok. Sme hrdí na to, že sme prvou západnou spoločnosťou, ktorá má k dispozícii overené palivové súbory pre tento typ blokov,“ povedal prezident Westinghouse Nuclear Fuel Tarik Choho.

V súčasnosti má jadrová elektráreň Dukovany v sklade zásobu paliva na približne tri roky prevádzky. Takúto rezervu má v úmysle udržiavať aj po podpise nového kontraktu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Daniel BenešTarik Choho
Firmy a inštitúcie Česká energetická skupina ČEZWestinghouseWestinghouse Nuclear Fuel