Ceny energií sú pre mnohých podnikateľov fatálne, vláda pri pomoci opakuje rovnaké chyby ako počas pandémie

Cena energií
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Dodávanie energií za dostupné a predvídateľné ceny je nevyhnutým predpokladanom udržania konkurencieschopnosti a tiež verejným záujmom každého štátu.

Zhodli sa na tom zástupcovia Slovenskej asociácie malých a stredných podnikov a živnostníkov, Slovenskej živnostenskej komory, Slovenského živnostenského zväzu, Podnikateľskej aliancie Slovenska a Združenia podnikateľov Slovenska.

Rovnaké chyby ako počas pandémie

Ako zdôrazňujú, bez cenovo primeraných dodávok energií nie je možné vyrobiť konkurencieschopné tovary, poskytovať služby za konkurenčné ceny a optimálne podnikať.

Viac o téme: Energetická kríza

Žiaľ, opakujú sa rovnaké chyby ako počas pandémie. Opatrenia sa prijímajú pomerne neskoro a firmy vedia len veľmi ťažko plánovať,“ konštatujú organizácie.

Ceny ohrozujú podnikanie

Súčasné ceny energií, ako aj ďalších vstupov sú pritom pre mnohých ich členov doslova fatálne a ohrozujú ich podnikanie.

Od vlády požadujú urýchlené vyhlásenie schémy na kompenzácie pre malých a stredných podnikateľov za štvrtý štvrťrok 2022 a prvý štvrťrok 2023. Ďalej zorganizovanie okrúhleho stolu k otázkam riešenia vysokých cien energií, ako aj predstavenie možných scenárov vývoja v oblasti energetiky a opatrenia, ktoré pri jednotlivých scenároch od vlády možno očakávať.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie PAS Podnikateľská aliancia SlovenskaSAMP Slovenská asociácia malých a stredných podnikov a živnostníkovSlovenská živnostenská komoraSŽZ Slovenský živnostenský zväzZdruženie podnikateľov Slovenska